predmetom záujmu dnešných námetov pre domácich majstrov. Nie, nebudeme sa hrať na obuvníkov, pôjde nám o iný problém. Každý z nás pozná obuvák, slúžiaci na šetrné obúvanie päty. Možno ho kúpiť a nájdeme ho takmer v každej predsieni. Ale čo s vyzúvaním? Prídete domov a čižmu sťahujete páčením päty jednej nohy o špičku druhej. Je to nepohodlné a obuv sa pritom ničí. Vyzúvak nekúpite, treba si ho vyrobiť.
Je to pomerne jednoduchá úloha, postačí na to kus dosky a kúsok podpornej latky. Doska s dĺžkou asi 38 - 40 cm musí mať primeranú hrúbku - zhruba 3 cm, aby bola zaistená pevnosť hotového výrobku. Šírku zvolíme asi 14 alebo 15 cm, zaručujúcu pohodlné našľapnutie. Dosku na jednej strane zospodu skosíme hoblíkom a na opačnej strane vyrežeme priamočiarou pílou výrez pre pätu. Tento výrez je zobrazený na obr. 1 v skutočnej veľkosti, takže si ho môžete priamo z tejto stránky odkopírovať a preniesť na dosku.
Hrany výrezu zaoblíme rašpľou. Na spodnej strane dosky v jednej tretine dĺžky (bližšie k výrezu) vydlabeme priečny žliabok hlboký 1 cm. Šírka žliabku závisí od hrúbky podpornej latky. Do žliabku prilepíme latku. Táto latka slúži na stabilizovanie vyzúvaku vo vhodnej polohe, jej výšku zvolíme 5 cm. Dĺžka zodpovedá, samozrejme, šírke základnej dosky (obr. 2). Aby pri vyzúvaní nedošlo k poškriabaniu päty čižmy, výrez z vnútornej strany oblepíme plsťou alebo kožou. Celok natrieme farbou.
Čižmu sme vyzuli šetrným spôsobom, ale keď sa zima skončí a príde čas zimnú obuv odložiť, zíde sa doma stojan, ktorý ocenia najmä manželky nosiace vysoké čižmy - takzvané kozačky. Koža sa nebude na nich prelamovať a tým sa zvýši ich životnost.
Jednoduchý stojan zhotovíme z niekoľkých dosiek, veľkost bude záležat od toho, koľko párov obuvi chceme odložit a koľko máme na samotný stojan voľného priestoru v komore alebo sušiarni. Najprv si zhotovíme podstavec, na ktorý použijeme kus rovnej dosky širokej 20 cm. Dĺžku dosky vyrátame podľa počtu párov čižiem - ak chceme stojan len na jeden pár, vzdialenosť medzi držiakmi čižiem je 16 cm, na obidvoch okrajoch necháme prečnievať po 6 cm, teda 6 + 16 + 6 = 28 cm. V prípade stojanu pre dva páry to bude 6 + 16 x 3 + 6 = 60 cm. Dosku zospodu podložíme dvomi latkami, aby neležala na zemi celou plochou.
Podstavec rozmeriame a vytýčime miesta pre držiaky. Tie zhotovíme z dosiek štandardnej hrúbky, širokých asi 15 cm a dlhých približne 40 cm. Držiaky budú na podstavci upevnené v zvislej polohe, no najprv si upravíme ich tvar. Jeden z dolných rohov necháme v pravom uhle, na druhej strane dosku smerom nahor zošikmíme, až takmer pred vrcholom - asi 7-8 cm - sa oblúkom vrátime do opačnej strany a držiak ďalším oblúkom ukončíme v pôvodnej šírke dosky. Dosiahneme tak tvar štylizovanej nohy, samozrejme, obrátenej chodidlom nahor (obr. 3). Tento tvar je najlepšie najprv nakresliť na kus papiera, ktorý použijeme po vystrihnutí ako šablónu. Po prekreslení na dosky, z ktorých budú držiaky čižiem, tvary nôh vyrežeme lupienkovou alebo elektrickou priamočiarou pílou.
Vyrezané tvary umiestníme na podstavec v zvislej polohe, upevníme ich drevenými kolíčkami s priemerom 8 mm alebo skrutkami do dreva zo spodnej strany. Spojenie posilníme disperzným lepidlom (obr. 4). Aby sme zabezpečili lepšiu stabilitu pri používaní, zafixujeme držiaky priečnou latkou širokou aspoň 5 cm, ktorú upevníme na podstavec v mieste, kde sa držiaky pripájajú pravouhlým rohom. Latky priskrutkujeme k podstavcu zo spodnej strany a k držiakom zozadu. Celý stojan napokon nalakujeme transparentným lakom, alebo natrieme farbou či moridlom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.