červenú (Elaphe guttata - Colubridae).
Táto v chovoch veľmi rozšírená a atraktívna užovka obýva rozmanité miesta našej planéty - od prérií, cez obrábané polia, lúky, kamenisté a skalnaté lokality, parky, záhrady až po kry a lesy viac-menej v celej juhovýchodnej časti USA a okrajovo aj na severovýchode Mexika. Môžeme ju vidieť od nížin až do výšky 1 850 m. n. m. Dorastá do dĺžky 120 - 180 cm a môže byť podľa poddruhu zafarbená do svetlo červena, červenohneda, žltohneda či až do šeda. Na chrbte má veľké čierne lemované škvrny oranžovej, tehlovočervenej, hnedej až šedej farby. Prvá z nich vybieha až na hlavu v dopredu zahrotenom tvare korunky. Menšie škvrny, ako na chrbte sú aj na bokoch. Svetlé bruchu býva preložené čiernym šachovnicovým vzorom.
Pre chov úplne vyhovuje "ubytovňa" s rozmermi 50 x 50 x 50 cm s podkladom zmesi piesku a rašeliny. Vybavíme ju vetvami a miskou na vodu, vyhrievame na teplotu 28 °C s nočným poklesom približne na 20 °C. S ohľadom k spusteniu rozmnožovacieho chovania je vhodné zimovanie po dobu približne 8 týždňov pri teplotách 4 - 10 °C. Množia sa však aj bez neho a užovka sa dá chovať celoročne v bytovom teráriu. Asi dva mesiace po párení znáša samička 8 - 20 vajec, z ktorých sa pri inkubačnej teplote okolo 28 °C liahnu mláďatá za 63 - 70 dní.
Tieto užovky kŕmime predovšetkým laboratórne chovanými myšami a škrečkami.
Rozlišujeme tri poddruhy - E. G. guttata, ktorej zafarbenie je šedé až svetlohnedé s tehlovou červenou až červenohnedou kresbou a zreteľným čiernym lemom. Žije na juhovýchode USA medzi štátmi Arkansas, Louisiana, New Jersey a Florida. E. G. emoryi je šedá až šedomodrá či šedohnedá užovka z hnedými, hrdzavými alebo tmavosivými platničkami, ktoré sú tiež výrazne obrúbené čiernou farbou. Tento druh sa vyskytuje na západ od Arkansasu a Louisiany, smerom na sever do Kansasu, na západ do Nového Mexika a na juh do severovýchodného Mexika. Lokálne sa objavuje aj v Utahu. E. G. rosacea je žiarivo zafarbeným poddruhom, ktorého základná farba je žltá, svetločervená až oranžová s kresbou červenou s minimálnymi čiernymi doplnkami. Žije iba na malo území na juhu Floridy a na niekoľkých priľahlých drobných ostrovčekoch.
Okrem týchto troch poddruhov a ich krížencov sa stále častejšie ponúkajú aj farebné mutácie tejto užovky. Vedľa albionickej formy sa strtávame aj s užovkami označovanými ako anerytrické, ktorým chýba v inak normálnej kresbe červená farba. Naproti tomu arnelanická forma nemá čierne lemovacie škvrny.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.