mnohých tropických oblastiach, medzi najväčších producentov patrí Indonézia, Indočína, India a Madagaskar.
Botanický popis: Peprovník čierny patrí do čeľade peprovníkových, je popínavou rastlinou dosahujúcou výšku až 12 metrov. Stonka je ohybná, uzlovitá so vzdušnými koreňmi. Listy sú rapíkovité, široko alebo podlhovasto vajíčkovité, lesklé, kožovité, na vrchu zaostrené a v spodnej časti srdcovité. Klas tvorí až 100 drobných svetložltých alebo krémových nahých kvetov. Plod je bobuľa s tenkým, dužinatým a v čase zrelosti červeným oplodím.
Aké sú príbuzné druhy: Peprovníku je niekoľko desiatok druhov, niektoré z nich majú význam ako korenie, napr. peprovník dlhý alebo peprovník kubebový. Dva z nich sa potom radia medzi omamné drogy, a to peprovník betelový z tropickej Ázie a peprovník opojný z Oceánie.
Obsahové látky: Drogou sú plody, ktoré obsahujú okrem iného až 2 percentá ostro chutnajúcej živice, až 3,6 percenta silice a 9,7 percentá alkaloidu piperínu, ale aj škrob, tuk a pod.
Na čo sa používa: Používa sa pri nedostatočnom zažívaní, bolestiach žalúdka a brucha, zvracaní, hnačke, dyzentérii, obezite, otrave závadnými potravinami. Podporuje chuť do jedla, odstraňuje nafukovanie, zlepšuje črevnú peristaltiku. Najčastejšie sa užíva odvar z 1,5 3 g suchej drogy podávaný v dvoch dielčích dávkach, vždy 30 až 4é minút po jedle. Inou možnosťou je pridávanie mletého pepra do potravy. Neužívať pri zápaloch zažívacieho ústrojenstva.
Peprovník ako korenie: Celý alebo mletý čierny peper je jedným z najobľúbenejších kuchynských korení. Používa sa na prípravu mäsa, rýb, polievok, omáčok, šalátu, ale tiež v potravinárskom priemysle. V závislosti na konečnej úprave plodov a ich spracovaní získame z jedného botanického druhu tri druhy korenia čierne, biele alebo zelené.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.