Okresného úradu v Poprade Milan Baran nás upozornil na to, že najväčšie problémy nastanú v prípade základnej školy v obci Ždiar. Už viac ako štyri desaťročia tu prebieha spor o majetkovoprávne vysporiadanie stavebných pozemkov. Na vyriešenie problému tak zostáva už len niečo vyše štyroch mesiacov.
"Škola bola odovzdaná do užívania v roku 1963. Štát chcel narýchlo vysporiadať pozemky, ale vec nedotiahol do konca. Vyvlastnil ich od pôvodných užívateľov, vyplatil, ale majitelia si peniaze neprevzali. Poplatky sa im zdali byť smiešne nízke, odstupné odmietli a peniaze až doteraz hlivejú v depozite," načrtol jadro problému starosta obce Ladislav Budzák.
Keďže časť stavebných pozemkov dodnes zostáva súkromným vlastníctvom, diskusia okolo budúcnosti školy sa preniesla nielen do miestnej krčmy, ale aj do lavíc obecného zastupiteľstva. "Ak sa otázku sporných pozemkov nepodarí vyriešiť v priebehu niekoľkých týždňov, jednoducho školu k 1. júlu neprevezmeme do správy obce," vyhlásil starosta.
Čo na to hovorí riaditeľka, ktorá sa problematikou zaoberá už od roku 1990?
"Za rozhodujúci dokument považujem výpisy z katastra nehnuteľností pochádzajúce z roku 1960. Podľa nich boli stavebné pozemky vyvlastnené, len vlastníci si neprevzali finančnú úhradu. Napriek tomu, že úkon teda fakticky nebol ukončený, výstavbe školy to nezabránilo," povedala nám Magdaléna Zoričáková.
Podľa jej slov, problém sa opätovne stal aktuálnym v okamihu, keď sa okolo školy rozhodla postaviť plot. Miestni gazdovia totiž po zbere úrody zvyknú voľne vyháňať na pašu svoj dobytok, a tak je nezriedka možné v tesnej blízkosti školy vidieť popásať sa kravky, ovce, alebo kozy.
"Domáce zvieratá nás i žiakov doslova ohrozujú. Okrem toho, znečisťujú okolie školy, takže ani po hygienickej stránke tu nie je všetko v poriadku. Avšak v prípade plota sme narazili na silný odpor ľudí nárokujúcich si na pozemky pod budovou školy, ako aj pod prístupovou cestou k nej," uviedla ďalej. Podľa jej slov, počas ostatného desaťročia rokovala už so všetkými dostupnými právnikmi, vedúcimi odborov školstva, prednostami okresného úradu a ďalšími kompetentnými. Vykonala spolu 35 právnych krokov. Je presvedčená, že z celkovej výmery 11 630 metrov štvorcových stavebného pozemku zostáva vysporiadať už len zvyšných niečo vyše 500 metrov štvorcových.
"Podľa staršej legislatívy na vydržanie vlastníkom desať rokov nepoužívaného pozemku stačilo potvrdenie od osoby, ktorá ho v skutočnosti užívala. Predčasom sa však príslušný zákon zmenil a teraz na vydržanie treba tiež súhlas skutočných vlastníkov a tí nám ho nemienia dať. Vyplatiť dedičov pôvodných vlastníkov pozemkov tiež nie je možné, pretože štátna správa na to nemá peniaze. Navyše, keď ich požiadavky stúpajú až do miliónov korún," definoval prekážku starosta obce.
Napriek tomu, všetci zainteresovaní dúfajú, že problém sa do leta podarí vyriešiť. Inak by totiž žiaci zo Ždiaru a okolitých obcí museli začať dochádzať napríklad do Lendaku, alebo až do Smokovca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.