Dunka zo Žehry. Vo štvrtok si spolu so svojimi spolužiakmi prevzal v Zimnej záhrade Royal Residence v Košiciach certifikát o jeho ukončení.
Cieľom programu, na konci marca sa začne už jeho štvrtý ročník a organizuje ho Centrum nezávislej žurnalistiky v Bratislave, je poskytnúť mladým talentovaným Rómom príležitosť na uplatnenie sa v tlačových a elektronických médiách. "Program je určený pre Rómov s ukončeným minimálne stredoškolským vzdelaním. Hoci mám ukončenú len učňovku, vzali ma na základe mojich vedomostí, plánov do budúcna a motivácii stať sa novinárom," vysvetľuje šťastný absolvent.
Už osem rokov žije tento tridsaťročný muž s rodinou s tromi deťmi zo sociálnej podpory. Hoci je strojník, má potravinársku špecializáciu, urobil si kurzy Červeného kríža i zvárača, stále sa mu nedarilo nájsť si prácu. "Tento kurz bol pre mňa cestou ako zamestnanie získať. Aj keď mnoho zamestnaní som nedostal nie kvôli nedostatočným znalostiam, no preto, že som Róm," konštatuje realisticky C. Dunka.
Program desať mesačného kurzu, ktorý vedie americká novinárka Janis Overlocková pozostáva z výučby základov teórie žurnalistiky a po štvormesačnej intenzívnej teoretickej príprave v Košiciach a Bratislave účastníci praxujú v médiách na Slovensku, napr. v STV (Bratislava, Košice), TV Global Košice, v Slovenskom rozhlase (Košice, Banská Bystrica), v denníkoch Národná obroda, Pravda, regionálnych denníkoch Košický Korzár, Spišský denník, Tatranský denník, v nezávislých kultúrno spoločenských novinách Rómov na Romano nevo ľil či v regionálnej redakcii TASR.
Študenti sa v kurze oboznámia s technikami písania správ pre základné typy médií, s gramatikou, štylistikou, majú prednášky z európskej integrácie, semináre z politológie a sociológie, naučia sa pracovať s PC a internetom a dostanú lekcie anglického jazyka.
Celé štúdium hradia usporiadatelia. Poslucháči dostávali podľa C. Dunku štipendium, ktoré pokrývalo cestovné náklady študenta. "Musel som skĺbiť rodinu a školu. Nebolo to jednoduché, no chcel som kurz dokončiť," vysvetľuje Žehran, ktorý počas štúdia praxoval práve v Spišskom denníku.
Za tri roky existencie absolvovalo tento kurz spolu dvadsaťjeden Rómskych študentov. Štúdium je realizované dennou formou a nie je možné ho zladiť s inou pracovnou činnosťou, okrem ďiaľkového štúdia na vysokej škole. Niektorí z nich ostali médiám verní. Denisa Havrľová pracuje v Romano nevo ľil, Ivana Hriczka poznáme z obrazovky TV Global a ďalší pokračujú v programe "Pre talentovaných rómskych žurnalistov", ktorý v roku 2000-2002 pripravuje Nadácia otvorenej spoločnosti. Absolventom sa tiež núka šanca otestovať si svoje schopnosti v novovznikajúcej Rómskej tlačovej agentúre v Košiciach. Cyril Dunka sa uchádza o miesto rómskeho asistenta na niektorej zo základných škôl v Spišských Vlachoch. "Chcem deťom ukázať aké je aj pre Rómov vzdelanie dôležité," povedal nám na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.