Ján Figeľ. Ocenenie pri príležitosti životného jubilea
Meno českého generálneho konzula, ktorý sa svojej funkcie v Košiciach ujal 1. septembra 1998, znamená veľa nielen v oblasti česko-slovenských vzťahov, ale aj vo višegrádskom priestore, povedal Figeľ. Podľa jeho slov sa Byrtus stal symbolom komunikácie medzi národmi, otvárania hraníc a etablovania nových foriem spolupráce. Počas svojej diplomatickej misie sa Byrtus okrem iného zaslúžil o prehlbovanie kontaktov s ostatnými národnostnými menšinami žijúcimi v Košiciach. V súvislosti s ich geopolitickou, ekonomickou a kultúrnou úlohou ako prvý vyslovil myšlienku, že "Košice sú a budú Štrasburgom východu".
Konzula podľa vlastných slov čaká v blízkej budúcnosti najmä príprava projektu Višegrádskeho fondu a prvého stretnutia podnikateľov, finančníkov, predstaviteľov štátnej správy, colníc a cudzineckej polície, zameraného na možnosti rozvoja ekonomickej a obchodnej spolupráce. Okrem štátov V4, ktoré stretnutie pripravujú, prizvaní budú aj zástupcovia Ukrajiny, Chorvátska, Rumunska a Rakúska. Za dôležitý tohoročný cieľ označil vytvorenie samostatného obchodno-ekonomického úseku na konzuláte, ktorého úlohou bude rozvíjať ekonomickú a obchodnú spoluprácu medzi východným Slovenskom a ČR.
Slávnostného odovzdania pocty českému generálnemu konzulovi sa zúčastnili aj veľvyslanec Poľskej republiky Jan Komornicky, maďarský generálny konzul György Varga a konzul Ukrajiny Jaroslav Asman. Byrtus prijal ocenenie so slovami, že medzi mladými sa síce hovorí, že človek po šesťdesiatke nemá nárok na život, on si však myslí, "že človek po šesťdesiatke má obrovské šťastie, pretože je oprostený od problémov a neuróz mladosti, takže mu zostáva čas na konkrétnu prácu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.