Trenčianskeho samosprávneho kraja to uviedla podpredsedníčka vlády pre európsku integráciu Mária Kadlečíková.
Vláda by podľa nej chcela do konca roka v každom kraji zriadiť poradensko-projekčné centrá s minimálne tromi pracovníkmi, ktorí by pomáhali s prípravou projektov. Na úrade vlády by mal byť vytvorený systém gestorstva, čiže za každý kraj by bol zodpovedný jeden pracovník. EÚ na posilnenie administratívnych kapacít poskytne Slovensku 20,5 milióna eúr.
Podľa Kadlečíkovej by sa na budúci týždeň mali uskutočniť rokovania o prepracovaní národnej stratégie v súvislosti s programom ISPA v oblasti životného prostredia. Viaceré obce a menšie mestá totiž nemajú šancu získať peniaze na vybudovanie kanalizácie a čistiarní odpadových vôd, pretože malé projekty vyhodnocujú v Bruseli ako nekvalitné.
"Za kvalitný sa považuje veľký projekt čistiarne odpadových vôd aspoň pre 40 tisíc obyvateľov," konštatovala vicepremiérka. Zmena by mala prispieť k tomu, aby EÚ akceptovala slovenské špecifiká a menšie mestá s okolitými obcami mohli predkladať projekty, ktoré bude ISPA rešpektovať.
Kadlečíková považuje za nevyhnutné urobiť opatrenia, aby Slovensko dokázalo absorbovať objem poskytnutých peňazí. "Musíme sa postarať aj o to, aby predvstupová pomoc nebola vynikajúcim biznisom pre rôzne podnikateľské skupiny, ktoré projekty vypracujú, a potom sa nestarajú, či budú aj zrealizované," povedala Kadlečíková. Ako ďalej uviedla, často sa stretáva s tým, že dochádza až ku konfliktu záujmov, keď sa na vypracovaných projektoch neraz podieľajú štátni úradníci alebo ich príbuzní, a potom k ich schváleniu ani nedôjde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.