Dvadsiata kapitola nácvik útočných kombinácii (zakladanie útokov)
Spišská Nová Ves Fáza útoku začína získaním lopty pod svoju kontrolu a končí jej stratou resp. zakončením útoku.
Existujú dva základné spôsoby útočenia: individuálny (jednotlivcom), kolektívny (skupinou hráčov). Keď sledujeme vývoj futbalu v Európe, vidíme, že naši hráči zaostávajú po kondičnej stránke, majú veľké ťažkosti v práci s loptou, chýba im rýchlosť myslenia, nehrajú na doraz svojich fyzických síl, ako sme svedkami v zahraničných ligách. Niektorí budú možno namietať, že doba sa zmenila, ale pozrite na našich susedov v Českej republike, tí po rozdelení republiky menej hovorili a začali vyberať vhodné typy hráčov, pracujú podľa najnovších tréningových metód a výsledky ich práce sa skoro dostavili. Svetlým príkladom je Sparta Praha, ktorá hrá v Lige majstrov, ale aj česká reprezentácia dosiahla niekoľko pozoruhodných výsledkov. Neprislúcha mi hodnotiť prácu SFZ, jeho technickej komisie, ale keď brankár (Seman), olympijský víťaz z roku 1980 a dlhoročný ligový futbalista, nemôže pripravovať svojich nástupcov len preto, že nie je držiteľom trénerskej jednotky (má iba dvojku), je niečo v našom futbale zhnité. Hráme sa na diplomatov, zväz riadia podnikatelia a skutoční tréneri, bývalí futbalisti, sú na vedľajšej koľaji. Trochu sme odbočili od témy, takže sa vrátime k útočným kombináciám. Veľmi dôležitým prvkom pri nácviku je vytvárať hráčom zápasové situácie. Radšej urobte v tréningovej jednotke dve cvičenia s maximálnym nasadením, ak majú hráči "cupkať" pri štyroch herných variantoch. Dnešný futbal sa uberá hlavne rýchlymi protiútokmi do otvorenej obrany. Tento útok trvá do 7 sekúnd, hráči sa snažia každú akciu zakončiť streľbou. V tréningoch do útočenia zapájajte hlavne krajných obrancov a stredových hráčov. Futbalová moderna si to vyžaduje!
Cieľ cvičenia: zakladanie útoku
Organizácia cvičenia: hráči v skupinách, rozostavení ako na obrázku.
Obmena A, tréner (T): vedenie lopty (v úlohe útočníka súpera) prihrávka (center). BR: chytanie vysokej prihrávky založenie útoku vyhadzovaním lopty na VO. VO: vedenie lopty prihrávka na pravého obrancu (PO). PO: prenášanie ťažiska hry po vedení lopty prihrávkou na ľavého stredového hráča. Všetci hráči sa po obranných činnostiach (obsadzovanie priestoru) stávajú a vyberajú miesta tak, aby umožnili nerušené založenie útoku voľným obrancom.
Obmena B: T vedenie lopty (v úlohe útočníka súpera) prihrávka (center). Voľný obranca zachytenie prihrávky založenie útoku "vyvážaním lopty" a spolupráca s ľavým obrancom. Ostatní hráči: výber miesta.
Metodické pripomienky: útok zakladáme vždy na opačnej strane ihriska, ako bol zakončený. Hráči sa pohybujú tak, aby vytvorili priestor pre založenie útoku. Poradie hráčov, ktorí sa zapájajú do zakladania útokov určujeme (napr. brankár voľný obranca ľavý obranca pravý stredový hráč atď.). Cvičenie končíme vedením lopty cez stredovú čiaru.
Autor: Ján KLAPÁČ, Spišská Nová Ves
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.