súvisiace schválenie vyhlásenia slovenského parlamentu k tejto právnej norme.
Maďarský premiér Viktor Orbán sa vo svojom prejave o stave Maďarska, ktorý predniesol vo štvrtok v budapeštianskej Redute, nezaoberal stanoviskom slovenskej strany k maďarskému zákonu, povedal však, že táto právna norma sa zrodila preto, lebo národ je ako rodina, čím je väčší a súdržnejší, tým je silnejší. Tento zákon slúži na cezhraničné znovuzjednotenie národa, povedal predseda maďarskej vlády. Zákon je veľkým úspechom, ktorý prekračuje hranice krajiny. Je to pravda aj vtedy, keď sa ešte nájdu niekoľkí takí, ktorí sypú soľ do 80 rokov živej rany, vyhlásil Orbán v narážke na Trianonskú zmluvu z roku 1920.
Maďarsko si preštuduje politické vyhlásenie Národnej rady SR, ktoré schválili v Bratislave, uviedol maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi. Súčasne vyslovil ľútosť nad tým, že v parlamentnej diskusii sa vyskytli aj niektoré silne protimaďarské hlasy.
V súvislosti s výzvou slovenského parlamentu, aby Maďarsko svoj krajanský zákon "prispôsobilo európskej praxi", povedal, že nepovažuje za šťastné, že sa na Slovensku uskutočnila debata v NR SR počas rokovacieho procesu oboch strán. Maďarský minister si nie je istý, či politické vyhlásenie slovenského parlamentu uľahčí uzavretie maďarsko-slovenskej dohody, súvisiacej s touto legislatívnou normou.
"Nezávisle od toho sa teším z toho, že slovenská strana chce pokračovať v rokovaniach. Urobí tak aj Maďarsko s nádejou, že dohoda, ktorá sa pred desiatimi dňami zdala byť veľmi blízkou, sa napokon predsa len zrodí," zdôraznil J. Martonyi.
Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh ostro odmietol štvrtkové vyhlásenie slovenského parlamentu vyzývajúce na zmenu Zákona o Maďaroch v susedných krajinách. Ako uviedol, Bratislava si musí vybrať medzi integráciou a nacionalistickým chaosom a z toho vyplývajúcou izoláciou. Maďarský štátny tajomník, ktorý reprezentuje vládny Zväz mladých demokratov (FIDESZ), odsúdil súčasne aj predstaviteľov opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP), ktorí rokovali koncom minulého týždňa s predsedom Zahraničného výboru NR SR Petrom Weissom.
"Maďarsko nemožno vydierať vybičovaním nacionalistických vášní, protimaďarskými výpadmi. Tie politické sily, ktoré tomu uvoľňujú cestu, sa zahrávajú s ohňom," vyhlásil okrem iného Németh. Súčasne odmietol všetky obvinenia, ktoré vznáša Bratislava v súvislosti s maďarským zákonom voči Budapešti.
Podľa Németha Slovensko vlastne ani nevedie spor s Maďarskom, ale s Európou, s Benátskou komisiou, dokonca so sebou samým, veď existuje aj slovenský krajanský zákon, na základe ktorého by sa mohli vynášať podobné obvinenia ako sa to deje v súvislosti s maďarským zákonom.
Németh nazval bezpríkladným krokom minulotýždňové rokovanie predsedu MSZP Lászlóa Kovácsa s P. Weissom v Budapešti a upozornil na to, že Weiss v Bratislave argumentoval proti maďarskému krajanskému zákonu rovnakými dôvodmi ako MSZP. Podľa maďarského politika by mala MSZP informovať maďarskú spoločnosť o uvedených rokovaniach.
Maďarský Zákon o Maďaroch v susedných krajinách nemá exteritoriálnu platnosť. V priebehu vlaňajšej jesene to potvrdil maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi osobne i ministerstvo zahraničných vecí vo viacerých stanoviskách, zdôraznila politická štátna tajomníčka v úrade maďarského predsedu vlády Réka Szemerkényiová v súvislosti so sporom, ktorý vznikol medzi Maďarskom a Slovenskom.
Podľa političky to zo šiestich susedov Maďarska päť uznáva a berie to ako fakt. Réka Szemerkényiová, ktorá vedie zahraničný a bezpečnostný referát v úrade premiéra Viktora Orbána, uviedla, že aj s Rumunskom, pomer ku ktorému je považovaný za najcitlivejší, sa podarilo dosiahnuť dohodu, podpísanú oboma premiérmi a akceptovanú oboma vládami. Politička vyjadrila presvedčenie, že aj so slovenskými partnermi sa podarí na záver rokovaní nájsť riešenie vyhovujúce obom stranám.
Predseda opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) László Kovács odmietol v reakcii na rokovanie slovenského parlamentu stanoviská Zs. Németha a Miklósa Duraya, podľa ktorých je za zahraničnopolitické neúspechy Maďarska zodpovedná jeho strana.
Socialistický líder tiež uviedol, že s predsedom Zahraničného výboru NR SR Petrom Weissom sa minulý týždeň stretol v Budapešti na žiadosť slovenského politika. Kovács sa u Weissa informoval na stanovisko slovenskej strany k pripravovanej maďarsko-slovenskej dohode, na čo bola potreba aj preto, lebo socialistov neinformovalo maďarské ministerstvo zahraničných vecí. Kovács považuje za poľutovaniahodné, že slovenský parlament odmietol vo svojom vyhlásení maďarský krajanský zákon.
Podľa kandidáta Maďarskej socialistickej strany (MSZP) na budúceho maďarského premiéra Pétera Medgyessyho je znepokojujúce, že slovenský parlament odmietol maďarský Zákon o Maďaroch v susedných krajinách. Ako uviedol, aj odmietavé rozhodnutie slovenského parlamentu dokazuje, aké potrebné boli predbežné konzultácie v súvislosti s krajanským zákonom. "Dúfam, že vláda nájde východisko, ktoré nebude také, ako v prípade dohody Orbán - Nastase," vyhlásil maďarský socialistický politik.
Maďarsko smeruje k anarchii, aspoň tam ho posúvajú politika MSZP a Zväzu slobodných demokratov (SZDSZ), vyhlásil maďarský nacionalistický politik a predseda krajne pravicovej Strany maďarskej spravodlivosti a života (MIÉP) István Csurka. Podľa neho si MSZP pozvala Weissa preto, aby vetoval Zákon o Maďaroch v susedných krajinách.
Podľa lídra MIÉP má slovenská odpoveď na maďarský zákon vnútropolitické pohnútky, pretože prichádzajú voľby a súčasná vláda sa neodvažuje hlásať názor, ktorý sa nepáči Vladimírovi Mečiarovi. Protimaďarským vykrikovaním vláda teda vychádza v ústrety preukázanému protimaďarskému postoju Mečiara, tvrdí Csurka.
"Súčasná slovenská vláda vyťahuje maďarskú kartu preto, lebo stojí na veľmi slabých nohách a zdá sa, že pred ňou ešte stojí prečistenie - skutočná zmena režimu, ktorá sa predsa len raz musí dostaviť," povedal kontroverzný maďarský politik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.