Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR včera schválila senátny návrh zákona o odtajnení väčšiny zväzkov bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).
Za návrh, ktorý umožní občanom nahliadnuť do väčšiny zväzkov, hlasovalo 102 poslancov zo 173 prítomných. Predloha ešte poputuje do Senátu a napokon ju musí podpísať prezident ČR. Dvanásť rokov po páde komunizmu tak nový návrh umožní občanom získať údaje nielen zo svojho zväzku, ale aj z iných dokumentov, ktoré obsahujú údaje o ňom a otvorené majú byť aj archívy KSČ z rokov 1948-1989. Na verejnosť by sa však nemali dostať špecifické metódy práce tajných služieb a ani citlivé informácie. Údaje by mali byť prístupné prostredníctvom internetu.
Najväčšie výhrady majú k návrhu komunisti, ale aj sociálni demokrati. Minister vnútra Stanislav Gross sa napríklad obáva, aby nevyšli najavo informácie z kriminálnych a vyšetrovacích spisov, ktoré by sa týkali aj agentov podieľajúcich sa na odhaľovaní normálnej trestnej činnosti a nie na boji proti politickej opozícii.
Problémom je aj fakt, že zákon zakazuje zverejniť údaje o cudzincoch a čo sa týka Slovenska, Praha by potrebovala súhlas slovenskej strany. V ČR podľa Grossa neexistuje kompletná evidencia občanov a v niektorých prípadoch sa ťažko zisťuje, či ide momentálne o občana SR, alebo ČR. Po roku 1992 bolo množstvo občanov, ktorí sa jednostranným vyhlásením prihlásili k slovenskému občianstvu, ale v ČR o tom záznamy nie sú.
České tajné služby tvrdia, že odtajnenie nie je možné kvôli česko-slovenskej dohode, ktorú podpísali premiéri ČR a SR - Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda pred dvoma rokmi. Zmluva podľa nich definitívne uzatvorila delenie spoločného majetku a skončili sa aj práce na delení fondov. Do nerozdelenej dokumentácie nie je podľa nich možné siahnuť, pretože ide o občanov iného štátu.
Proti odtajneniu zväzkov je napríklad aj podpredseda českej vlády Pavel Rychetský, podľa ktorého je teória hrubej čiary za minulosťou "naivná a hlúpa," pretože žiadny národ sa svojej minulosti nezbaví. Česká vláda minulý rok v septembri senátny návrh zamietla. Podľa Rychetského je v rozpore s Listinou základných práv a slobôd, zákonom na ochranu osobných údajov a lustračným zákonom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.