predaja majetku, ktorý správkyňa konkurznej podstaty predáva v 13 celkoch. Jednotlivé celky obsahujú nehnuteľnosti, stroje, prístroje a ďalšie vybavenie objektov, ktoré slúžili väčšinou na spracovanie vína. Ich celkové hodnota vrátane pohľadávok spoločnosti je podľa súdneho odhadu 341 miliónov Sk. Celky sa nachádzajú v Košiciach, Michalovciach, Kráľovskom Chlmci, Sobranciach, Moldave nad Bodvou a v Košických Hámroch. Informovala o tom správkyňa konkurznej podstaty košického Vína Helena Pribulová.
Správkyňa zatiaľ eviduje pohľadávky veriteľov vo výške 507 miliónov Sk a uznáva z nich 462 miliónov Sk. Definitívna výška prihlásených a uznaných pohľadávok však nie je známa, pretože sa ešte neuskutočnilo prieskumné pojednávanie. Zástupcovia úpadcu sa totiž naň nedostavili. Najväčším veriteľom je Daňový úrad Košice IV., ktorý si uplatňuje 26 percent pohľadávok vo výške 135 miliónov Sk. Ďalším významným veriteľom je Fond národného majetku SR, ktorému Víno Košice dlží 76 miliónov Sk za sprivatizovaný a nezaplatený podnik.
H. Pribulová v súčasnosti spravuje majetok Vína formou prenájmu. Prenajíma všetko okrem podnikovej chaty v Košických Hámroch a časti priestorov centrály pôvodnej spoločnosti. Predpokladá, že práve medzi nájomcami budú aj uchádzači o kúpu majetku vína Košice. Jedným z nich je poľnohospodárske družstvo v Chojkovciach, ktoré prevádzkuje závod v Sobranciach, a ktoré zároveň prebralo 22 zo zamestnancov Vína. Celkom ich pred krachom spoločnosti bolo 86. Časť z nich prešla na nájomcov, časť bola prepustená a 4 osoby naďalej pracujú vo firme. Starajú sa o réžiu a dopredaj zásob vína, ktorými správkyňa disponuje.
Konkurz na Víno vyhlásil košický Krajský súd 23. mája 2000. Ak by sa nepodarilo predať majetok spoločnosti v polovici februára, schôdza veriteľov rozhodne o ďalšom kole predaja. V ňom už nebude podmienkou predaja ponúknuť 100 percent ceny podľa súdneho odhadu. Veritelia môžu podľa zákona znížiť požadovanú cenu až na 70 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.