záhrada plná kvetov a slnka. Do škatuľky, ktorú sme tam našli, schováme svoje tajné želanie. A keby aj prišiel nejaký mráčik, tak len preto, aby priniesol osvieženie v podobe životodarného dažďa," navodzuje pokojným, tichým hlasom meditatívnu atmosféru MUDr. Terézia Rosenbergerová. V jej psychiatrickej ambulancii sa pravidelne, skoro ráno, v rámci terapeutickej skupiny stretávajú detskí pacienti. Vo vzájomnom kontakte a konfrontácii s problémami tých ostatných sa jeden druhému snažia poradiť, nachádzajú tak pomoc i sami pre seba.
Po úvodnej meditácii sa neveľká skupinka spontánne rozreční a náhodný poslucháč sa stáva svedkom osudov, ktoré by potrápili i dospelého, nanešťastie v týchto prípadoch neobišli práve deti.
"Pamätáte sa na toho môjho bývalého priateľa, aký to bol grázel?" otvorí diskusiu šestnásťročná Martina. "Tak si predstavte, že zverejnil moje meno na teletexte a teraz mi vyvolávajú všelijakí úchyláci, ktorých sa neviem zbaviť. On sa totiž zaprisahal, že keď som už jednou nohou na psychiatrii, tak zo mňa urobí úplného blázna. Prenasleduje ma na každom kroku a robí mi všetko napriek." Psychiatrička si zapíše, že opäť raz musí volať na pomoc kriminálku.
Osemnásťročný Matúš rieši komplikovaný vzťah s priateľkou. "Jej teta práve vyskočila zo siedmeho poschodia a ona to prežíva veľmi ťažko. Zahĺbila sa sama do seba a nič ju nezaujíma. Našu spoločnú komunikáciu to len zhoršilo," krčí plecami. Sám jej totiž pomôcť nevie a dievča lekára navštíviť odmieta.
V tej chvíli vbehne do ordinácie blonďavá Monika. Nemá ani pätnásť, ale celonočné výjazdy mimo domu pre ňu nie sú ničím neobvyklým. "Kde si bola celú noc? Mama sa o teba bála," pýta sa dotorka.
"Potrebovala som prechádzku. Tak sme šli pešo päť hodín po diaľnici, až sme došli do Prešova," pozrie Monika na kamarátku, stojacu za chrbtom. "Videla som, že jej nie je dobre, tak som radšej išla s ňou, aby si niečo neurobila," potvrdzuje jej slová priateľka Mirka. Obe dievčatá sa poznajú zo skupiny. Monika si nerozumie s mamou, ich vzťahy sa vyhrotili natoľko, že si nahromadené problémy rieši po svojom.
"Čo máš v sebe?" nepáči sa psychiatričke jej podozrivá veselosť. Monika srší energiou napriek prebdenej noci. Odpoveďou je len pokrčenie pliec a pohľad do zeme. Keď však začnú situáciu rozoberať deti v skupine, prídu i slzičky ľútosti. Tie nechýbajú ani pri školských otázkach, vysvedčenie robí vrásky na tvári viacerým z nich.
Prejde hodinka. Niektoré deti čakajú nové recepty na lieky, ostatné sa rozpŕchnu do škôl. Presne tak, ako každé iné, akurát tieto si privstali, aby stihli absolvovať ranné sedenie v psychiatrickej ambulancii. Nik z nich sa však nepozastaví nad tým, či tu vôbec patrí. Tu sú si všetci rovní.
"V skupine sa stretávajú deti s rôznorodými problémami a poruchami, väčšinou ide o poruchy správania, emocionálne poruchy, depresie, obsedantné poruchy, zajakávanie, tiky. Všetko sú to dlhodobé problémy, ktoré sa nedajú vyriešiť za posedenie či len prostredníctvom liekov. Spätná väzba skupiny je hneď viditeľná, deti navzájom rozoberajú svoje problémy a snažia sa ich riešiť cez vlastné skúsenosti zo svojho uhla pohľadu," vysvetľuje nám MUDr. Rosenbergerová.
Skupina, ktorej sa zúčastňujú deti a mládež od 5 do 20 rokov, prebieha v jej ambulancii v priestoroch Detskej kliniky na Tr. SNP pravidelne trikrát do týždňa. Spoločným prvkom všetkých týchto detí je, že museli z rôznych príčin vyhľadať psychiatrickú pomoc. Možnosť navštevovať skupinu z nich urobila kolektív. A ten ich sa utužil natoľko, že sa stretávajú i mimo psychiatrickej ambulancie. Chodia spolu na rôzne akcie, do kina, pomáhajú si s učením a nepriamo tak dávajú na seba navzájom pozor.
"Ak sa niekomu z nich zmení nálada, alebo sa niečo prihodí, hneď mi ostatní pošlú SMS-ku. A tak, nech som kdekoľvek, sme stále v kontakte," pochvaľuje si doktorka Rosenbergerová spoluprácu s deťmi, ktoré majú úprimný záujem pomôcť sami sebe.
Ako dodáva, psychické problémy tejto vekovej skupiny sú častým vyústením zlých vzťahov v rodine. Príčinou môže byť rozvod rodičov, nevyvážené vzťahy s deťmi, nie je zriedkavosťou, že doma často asistuje alkohol. Deti z alkoholických rodín postihujú špecifické problémy. Nevhodný vzor správania, ktorý vidia v rodičoch ohrozuje ich zdravý vývoj, deti sú vo väčšej sociálnej tiesni. Svoje robia i neusporiadané partnerské vzťahy, nezrelosť.
"Každý jeden problém, ktorý sa vyskytne, sa snažíme ešte v zárodku riešiť," dokončí psychiatrička, ktorú roky praxe presvedčili, že netreba podceňovať nič čo deti trápi a o všetkom s nimi hovoriť. Forma terapie pomocou skupiny rovesníkov sa tak stala vynikajúcou prevenciou pred zanedbanými psychickými traumami. Bezradnosť totiž často doženie deti k skratovým reakciám, ktoré sú len ich výkrikom o pomoc. Tu ju nájsť môžu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.