veliteľa družstva. Kontrakty s nimi budú spravidla uzatvorené na dobu troch rokov. V minulom roku prijali na leteckú základňu 40 profesionálnych poddôstojníkov. Na vykonanie náboru mali dosť krátky čas, preto sa orientovali pri oslovovaní možných kandidátov na príbuzných vojakov - profesionálov. Stanovenú kvótu sa podarilo dokonca prekročiť. Pri terajšom záujme o poddôstojnícku profesionálnu službu v leteckej základni si jej velenie mohlo dovoliť urobiť nie nábor, ale vyber uchádzačov.
"Predtým, než sme požiadali Okresnú vojenskú správu, aby sa o uchádzača začala zaujímať, sme u nás vykonali vstupné testy z fyzickej zdatnosti. Až potom sme ju oslovili, aby sme išli po dokladoch," rozhovoril sa o procese profesionalizácie 3. Leteckej základne v Prešove jej veliteľ plk. Ing. Marián Dzurilla. Pritom na leteckej základni majú naplánované, že za tri roky nahradia vojakov základnej vojenskej služby profesionálmi. Tieto previerky fyzickej zdatnosti preukázali nie vždy ideálnu kondičku uchádzačov o profesionálnu službu. Zmeny v platovom ohodnotení profesionálnych poddôstojníkov boli základom zvýšeného záujmu uchádzačov o profesionálnu službu v armáde. Nástupný plat poddôstojníka v hodnosti slobodníka je 8 600 korún. "Je to trošku viac, ako na úrade práce," lakonicky okomentoval túto zmenu M. Dzurilla.
Aj vďaka týmto zmenám v prešovskej leteckej základni mali na jedného prijatého profesionálneho poddôstojníka troch až štyroch záujemcov a aj teraz sa im denne v priemere hlásia štyria až piati uchádzači o túto službu v armáde. Velenie leteckej základne si pochvaľuje, že záujem o trojročný profesionálny kontrakt prejavujú chlapci, ktorí teraz končia základnú vojenskú službu. "To je dobré, pretože týchto chlapcov už poznáme, máme o nich lepšie informácie, než o tých, ktorí prídu z cudzieho prostredia. Neboli by sme radi, keby sme natrafili na človeka, ktorý od toho očakáva len výhody," dodal M. Dzurilla. Najväčšou nevýhodou pre uchádzačov o poddôstojnícku profesionálnu službu je skutočnosť, že v Prešove im bude poskytnuté len slobodárenské ubytovanie vo vojenskej ubytovni. S poskytnutím bytov je to horšie, pretože armáda má problémy uspokojiť bytové požiadavky aj profesionálnych vojakov, ktorí si odslúžili viac než desať rokov. Pripravuje sa síce sociálny zákon pre príslušníkov armády, podľa ktorého profesionálni vojaci dostanú mesačne určitú finančnú čiastku na zabezpečenie si prenájmu bytu. To je však zatiaľ hudbou budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.