25,36 percenta, čo znamená 97 597 evidovaných nezamestnaných, vrátilo aj k hodnoteniu kontroly čiernej práce. V číselnom vyjadrení nejde o vysoký počet preukázaných odhalení. Skôr mohli konštatovať praktiky, akými zamestnávatelia obchádzali zákon.
Podľa slov zástupkyne riaditeľky a vedúcej právneho odboru na KÚP Gabriely Schillerovej do 1.júla 2001, teda do obdobia, kedy kompetencie prevzal Inšpektorát práce, prekontrolovali 634 subjektov v Prešovskom kraji. Išlo o 3 112 ľudí, pričom v 36 prípadoch preukázali čiernu prácu. Najčastejšie išlo o reštauračné prevádzky a pohostinstvá, pekárne, v poľnohospodárstve pri sezónnych prácach a nezriedka aj o prácu v Českej republike. "Naše oddelenie kontrolovalo zákonník práce, zákon o mzde, o odstupnom a v neposlednom rade aj dohody o pracovnej činnosti a dohody o vykonaní práce, ktoré boli uzatvárané v rozpore so zákonníkom práce. Tie, ako definuje zákonník práce, môžu zamestnávatelia uzatvárať len vtedy, ak nemôžu pracovníka prijať do trvalého pracovného pomeru. Objavili sme tento rozpor so zákonom v mnohých prípadoch a aj tieto dohody sa dali de facto posudzovať ako zamestnávanie na čierno," uviedla.
Ako ďalej konštatovala, podľa posledných údajov z jednotlivých okresov Prešovského kraja sa na prvých nelichotivých priečkach pravidelne držala Stará Ľubovňa, Poprad a Prešov sa striedal so Svidníkom. Medzi okresy s najhoršou situáciou, teda mierou nezamestnanosti nad 30 percent zaradila Vranov nad Topľou, Kežmarok a Sabinov.
Predbežné štatistiky za január signalizujú nárast počtu nezamestnaných, čo pracovníkov KÚP neprekvapilo. Opakuje sa rovnaká situácia, ako v predchádzajúcich rokoch, keď sa po skončení sezónnych a verejnoprospešných prác ľudia vrátia na úrady práce. "Zamestnávatelia tradične ku koncu roka prepúšťajú, takže predpokladáme, že počet evidovaných nezamestnaných v Prešovskom kraji zrejme prekročí hranicu 100-tisíc," dodala M. Schillerová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.