predošlým rokom sa absolventi vynoria do mierne zmenenej situácie. Vznikol (ako vravia hlavy učené) nový nástroj aktívnej politiky trhu práce. Po našom povedané,
štát nepodporuje ľudí bez práce len peňažne, ale sa zároveň pokúša nájsť im uplatnenie, aby im neskôr nemusel už nič dávať.
Tým novým nástrojom je absolventská prax. Zúčastniť sa jej môžu absolventi všetkých typov škôl, ktoré ukončili najviac pred dvoma rokmi. Sú totiž rizikovou skupinou, chýba im kontinuálny prechod zo školy do praxe. To má negatívny vplyv na ich psychiku aj na pracovné návyky, ktoré nemajú kde získať. Zrejme preto absolventi tvoria významné percento nezamestnaných.
Absolventská prax vznikla celoplošne podľa novely zákona č.556 o zamestnanosti účinnej od 1.1.2002. Ako sa darí s uplatňovaním noviniek na úradoch práce a čo z toho vyplýva pre zúčastnené strany sme sa opýtali PhDr. Magdalény Fleischerovej, vedúcej oddelenia pre zamestnanosť a rozvoj Krajského úradu práce v Košiciach.
"Cieľom aj snahou okresných úradov práce (OÚP) je umožniť výkon absolventskej praxe u zamestnávateľa čo najväčšiemu počtu evidovaných nezamestnaných absolventov škôl. OÚP o možnosti vykonávať absolventskú prax informujú osobne pri kontakte evidovaných nezamestnaných absolventov škôl. Ak prejavia záujem poskytne sa im prihláška. Zamestnávatelia, ktorí majú záujem zapojiť sa, podajú žiadosť na OÚP. Tlačivá majú OÚP pre obidve strany. OÚP vyhodnotí jednotlivé žiadosti od zamestnávateľov a priradí k nim absolventov tak, aby pracovná činnosť vykonávaná v rámci praxe zodpovedala študijnému, učebnému odboru alebo príbuznému odboru a dosiahnutému stupňu vzdelania absolventa. Žiadosti zamestnávateľov schvaľuje správny výbor OÚP. Ak sa pre nezamestnaného absolventa nájde vhodná absolventská prax, OÚP ho na túto prax zaradí a je preňho povinná aj keď nedal prihlášku. V prípade že odmietne alebo neskončí absolventskú prax bez vážnych dôvodov, bude sa to hodnotiť ako nespolupráca s OÚP, a z toho vyplýva vyradenie z evidencie nezamestnaných a zastavenie vyplácania sociálnych dávok."
Toto však pre človeka, ktorý nemá prácu nie je výhodné, pretože ak sa absolventskej praxe zúčastní, dostane k "sociálke" paušálne 500 korún mesačne. OÚP preplatí za toto obdobie aj úrazové poistenie, ak absolvent školy uzatvorí zmluvu o úrazovom poistení. Celé to trvá najviac 8 mesiacov, štyri hodiny denne. Po dvoch mesiacoch má nárok na voľno desať pracovných dní. Nárok na paušál je v prípade, ak odpracoval aspoň 1 deň, teda nebol celý mesiac práceneschopný a "dovolenkujúci". Zamestnávateľ dostane za mesiac 1000 Sk na jedného absolventa, pričom (podobne ako praxujúci) ich podľa zákona použije na úhradu jeho nevyhnutných výdavkov súvisiacich s vykonávaním praxe absolventa. Po skončení vydá absolventovi potvrdenie a dobe a druhu vykonávanej praxe. Prax sa môže skrátiť vtedy, ak si nezamestnaný nájde prácu. To je zrejme ten najlepší prípad.
Čo má teda nezamestnaný absolvent robiť? "Každá iniciatíva je vítaná," vraví Magdaléna Fleischerová. "Stalo sa nám už aj to, že evidovaný nezamestnaný absolvent prišiel na OÚP s prihláškou aj so zamestnávateľom, u ktorého by chcel vykonávať
prax." Na záver dodávame, že absolventská prax nie je jediným aktívnym nástrojom, od 1.1.2002 pribudla k doterajším aj nová možnosť podpory tvorby pracovných miest pre absolventov školy evidovaných na OÚP najmenej šesť mesiacov - podpora na dobu určitú, konkrétne na 3 mesiace.
Autor: Ján Dzurdženík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.