Nájsť nevestu kaukazskému ovčiakovi, to si vyžaduje medzinárodné konexie
Podolínec U kaukazských ovčiakov, ktoré patria medzi najväčšie psie plemená na svete, je to ako u kráľovských rodín. Niektorí ich predkovia sa vďaka
Robert Juriš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
mohutnosti i povahovým vlastnostiam stali legendárnymi, no a dnešní chovatelia sa snažia doložiť, že práve ich miláčikovia sú potomkami týchto bohatierov z východu. Jedným z nich je aj Endy, ktorého chová rodina Jasovských z Podolínca.
"Na váhu sme ho naposledy postavili keď mal pol roka. Vtedy vážil presne 67 kilogramov. Dnes je dospelý a myšlienka na váženie je úplne pasé. Na družstvo nás s ním nepustia a nikto iný v meste takú veľkú váhu nemá. Občas mám aj ja čo robiť, aby som ho udržal na remeni," prezradil nám jeho pán Ľuboš Jasovský, bývalý zápasník a karatista, ktorý je presvedčený o tom, že Endy je skvelý pes na chov. Lenže kde zohnať preňho rovnako výborné sučky?
Aj preto sa na jeseň minulého roku manželia spod Tatier vybrali do chovnej stanice neďaleko Varšavy, kde naďabili na jednu z dcér hádam najznámejšieho kaukazského ovčiaka Démona. Hoci je Daisha naozajstný klenot, predsa len sa rozhodli pre svoje "chlapisko" nájsť ešte aj druhú nevestu.
"Zistila som, že v Rusku má chovnú stanicu istá Tatiana Jagodkina, ktorá je zároveň poradkyňou gruzínskeho prezidenta pre chov kaukazských ovčiakov. To je vizitka, ktorá nepotrebuje komentár. Vybrala som sa preto za ňou. Okrem toho, že som zohnala to, čo som chcela, spoznala som aj zákutia širokej slovanskej duše, o ktorých sa našinec zvykne dozvedieť len z literatúry," zaspomínala si na čerstvú skúsenosť Lýdia Jasovská, ktorá musela oprášiť takmer zabudnuté znalosti ruského jazyka, pretrpieť nielen strastiplnú cestu na stredný východ a treskúce ruské mrazy, ale zažila aj vítanie chlebom a soľou, klasickú ruskú svadbu, more pohostinnosti, ako aj vzplanutie negatívnych emócií.
"Ukázala som jej fotografiu Endyho, nech vidí, že aj na Slovensku sú veľkí chlapci a ona išla hneď do hádky. Vraj to je jej sabaka. Na prvý pohľad bola presvedčená o tom, že to čo vidí, je potomok zakladateľa jej vlastnej chovnej stanice Limara. Až Endyho doklady vysvetlili omyl. Keď napokon uznala, že podobnosť je len náhodná, čo je vlastne tiež dôkazom Endyho kvalít, na všetko sa razom zabudlo a išli sme spoločne na tradičnú ruskú svadbu," načrtla nám temperament východných Slovanov pani Jasovská, ktorá od svojej hostiteľky napokon kúpila dcéru matky, ktorá je súčasťou svorky patriacej samotnému gruzínskemu prezidentovi, počúvajúcu na meno Buria.
I keď má teraz Endy dve manželky, na prvých potomkov si bude musieť ešte rok počkať. Obe totiž majú len necelého pol roka, pričom dospelosť dosiahnu až v 18 mesiacoch. "Všetci traja zatiaľ žijú oddelene. Z času na čas sa u nich prejavuje ostrá povaha, takže je to vlastne kvôli ich bezpečnosti," vysvetlila nám príčinu separovaných kotercov L. Jasovská. V tejto súvislosti nás zaujal jej slovník, ktorým sa vyjadruje o mladých sučkách (mimochodom, keď sa postavia na zadné, siahajú dospelému človeku po ramená skúsenosť redaktora). "Ich matky boli hrubé suky a majú tiež ostrých otcov. Obe pochádzajú z vážnej línie a preto veríme, že aj ich deti budú minimálne také úspešné na súťažiach, ako boli rodičia," vyjadrila sa v terminológii sebe vlastnej. My pripomíname, že Endy po minuloročných víťazstvách na dvoch medzinárodných prehliadkach momentálne opäť naberá kondíciu, aby si mohol zmerať sily s konkurenciou v rakúskom Grazi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.