ventilmi. Zareagujú tak na rozpor imperatívneho nariadenia s ústavnými právami jednotlivca. Ako sa nám podarilo zistiť v regióne pod Tatrami, kde už väčšina bytov má termoregulačné ventily namontované na všetkých radiátoroch, názory správcov bytových fondov na problematiku sa značne odlišujú. Zhodujú sa len v tom, že termoregulácia priniesla užívateľom bytov úsporu vynaložených finančných prostriedkov na kúrenie.
"Ventily máme osadené v 70 percentách bytov. U družstevných takmer vo všetkých a u tých, čo už sú v osobnom vlastníctve, približne u polovice. Úspora oproti predchádzajúcemu obdobiu dosahuje 15 až 20 percent nákladov," povedal nám riaditeľ Mestského podniku bytového hospodárstva a služieb vo Svite Gabriel Sikojak. Podľa jeho slov by sa v súčasnosti nemali robiť zásahy do platnej legislatívy. Je presvedčený o tom, že projekt termostatizácie sa má dotiahnuť do konca.
Bytové družstvo v susednom Poprade začalo s inštaláciou termostatických ventilov už v druhej polovici roku 1996. "V súčasnosti majú všetky naše byty namontované termostatické ventily, pričom úspora na kúrení u niektorých domov dosahuje 40 percent nákladov," tvrdí námestník riaditeľa Okresného stavebného bytového družstva v Poprade Štefan Péter.
Podobná situácia je aj v Kežmarku. Aj tu sú už vo všetkých družstevných bytoch ventily namontované. Spotreba tepla klesla rôzne, miestami až o 30 percent. "Zákon, ktorý ešte stále platí síce nezmyselne prikazoval montovať termostaty, ale zároveň bol prínosom. To, že onedlho prestane platiť, neznamená, že si ich nedajú namontovať aj ďalší užívatelia bytov," konštatoval riaditeľ kežmarského OSBD Marián Bešenej.
Spoločným znakom spomenutých troch organizácií je, že termostatizáciu už majú za sebou a jej prínos si pochvaľujú. "V niektorých veľkých mestách, kde k nej ani pod tlakom finančných postihov nepristúpili, zohrala hlavnú úlohu neschopnosť zohnať vstupný kapitál. Iba finančný dôvod mohol spôsobiť, prečo sa vyhli termostatizácii, hoci každému je jasné, že prináša výhody," uviedol ďalej. My dodávame, že zatiaľ sa tak nestalo napríklad v niektorých častiach Bratislavy a v Prešove.
Zrejme najsmutnejší z termostatizácie a to i napriek získaným úsporám, sú v Starej Ľubovni. "My sme termostatické ventily inštalovali ešte podľa legislatívy platnej od roku 1991. To znamená, že na rozdiel od našich nasledovníkov, ktorým investíciu splatili užívatelia bytov, celý projekt prebehol plne v našej finančnej réžii. Zobrali sme si úver vo výške 14,1 milióna korún. Úroky predstavovali ďalšieho 7,2 milióna korún. Hoci sme s termostatizáciou skončili už pred šiestimi rokmi, ešte ďalšie dva budeme splácať svoje záväzky," konštatoval riaditeľ staroľubovnianskej spoločnosti Slobyterm Ján Orlovský. Zátroveň vyjadril zásadné pohoršenie nad postupom vlády navrhujúcej zrušenie povinnej termostatizácie. "Rešpektovali sme zákon a doplatili sme na to ekonomicky. Keby sme ho obišli, ušetrili by sme si kopec problémov," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.