doba ich prináša ako na bežiacom páse. Dosť často sa stáva, že v našich obchodoch sa nájdu aj nečestní obchodníci a predavači, ktorí sa chcú rýchlo obohatiť. Vo svojej nedočkavosti sa uchyľujú k rôznym špekuláciám a nie fér obchodovaniu. Často nakupujú najlacnejší, tzv. "bazárový" tovar pochybnej kvality, ktorý ponúkajú za nezodpovedajúce ceny, len aby bol zisk čo najvyšší. Viac ako pri predaji však musíme svoje vedomosti a skúsenosti presadiť pri reklamáciách. Azda niet predavača, ktorý by sa pri reklamáciách neohradzoval, presviedčal, len aby reklamáciu zamietol "pod koberec". Prichádzajú časy, keď je každá korunka dobrá, preto aj reklamáciu treba dať do mantinelov reklamačného poriadku a využiť jeho literu. Len tak sa v reklamáciách zocelíme a tiež donútime druhú stranu za pultom seriózne jednať so zákazníkom a poctivo predávať. Veď naše peniaze nie sú len zdrapmi papiera, aby sme ich zahadzovali do koša.
Príklady nemusíme veľmi hľadať. Sused už niekoľkokrát kúpil papuče a nikdy mu nevydržali do konca záručnej doby. Prišlo do tuhého, ale sused sa nedal. Nepovolil ani o chlp. Držal sa toho, čo hovorí reklamačný poriadok. Nakoniec predavačka ustúpila, vylovila z pokladne peniažky a vrátila ich zákazníkovi. Bez prepáčenia, či ospravedlnenia. Pri tejto príležitosti mi prichádza na um možno len vtip. Alebo to bola holá skutočnosť?
Keď naši občania začali chodiť do zahraničia, našli v jednom z obchodov veľmi lacné topánky. Neodolali, doma však dlho nevydržali, len čo trocha namokli, rozlepili sa , stratili farbu a boli zrelé len do odpadkového koša. Topánky však vyviezli do zahraničia na reklamáciu. Po prekonaní jazykovej bariéry sa nakoniec ukázalo, že lacné topánky boli určené pre nebožtíkov.
Za naše peniaze si zaslúžime kvalitný tovar, dôveryhodnosť obchodníka a pri kúpe a reklamácii aj slušné jednanie. Len tak sa dopracujeme k takmer zabudnutej formulke - "Náš zákazník, náš pán".
Jozef Bumbera
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.