krajanského zákona, je medzinárodný a ústavnoprávny škandál.
KDH navrhuje, pokiaľ nedôjde k dohode v medzivládnych rokovaniach SR-MR, zákonné opatrenia, ktoré by znemožnili činnosť tzv. Združenia za spoločné ciele - ZZSC (poradenský servis pre záujemcov o "maďarský preukaz"). Inými slovami, KDH navrhuje prelomenie základnej ústavnej slobody, združovacieho práva (!!). A to so zdôvodnením, že "získavanie a prerozdeľovanie peňazí podľa zákona susedného štátu alebo na základe preukázania znalosti úradného jazyka susedného štátu je ROZPORNÉ S VEREJNÝM ZÁUJMOM".
Pripomeňme, že minister Šimko v rozprave v NR SR odbil požiadavku SNS, aby zrušil registráciu ZZSC práve tým, že niet zákonného podkladu. KDH svojím návrhom zákona chce takýto podklad vyrobiť; problém je akurát v tom, že naráža na ústavu.
Mohli by sme teraz viesť širokospektrálne úvahy o tom, ako už môže byť v rozpore s verejným záujmom "získavanie a prerozdeľovanie peňazí (...)". Veď podobne cez občianske združenia rozdeľuje napr. Nemecko odškodnenie obetiam holocaustu. Radšej povedzme to najpodstatnejšie; návrh KDH, rovnako ako štvrtkové Vyhlásenie NR SR ignoruje zásadnú skutočnosť: A to, že "Zákon o Maďaroch v susedných štátoch" nie je až tak problematický samotnou POVAHOU a PODSTATOU svojich účinkov, ktorými zasahuje územie SR, ale tým, že k nim nedochádza na základe VZÁJOMNEJ DOHODY. Teda existencia nejakého ZZSC, či systém vzdelávacích podpôr pre maďarské rodiny, nie sú aktom PROTIPRÁVNYM (hoci Vyhlásenie NR SR to podsúva). Len SPÔSOB uvedenia do realizácie odporuje, podľa nálezu Benátskej komisie (BK), zásade rešpektovania štátnej suverenity, štandardom dobrých susedských vzťahov a tiež mechanizmom medzištátnej zmluvy medzi MR a SR. To je všetko.
V KDH (a v NR SR) však prepili všetku súdnosť. Kto neverí, nech zodpovie túto otázku: Vyhodili svoju zvrchovanosť a dôstojnosť von oknom aj v Rumunsku, aj na Ukrajine, aj v Chorvátsku, aj v Srbsku, aj v Slovinsku?? Veď 1. január 2002, keď vstúpil "maďarský zákon" do platnosti, už uplynul aj u nich, ale "za porušenie medzinárodného práva a zásah do integrity vnútroštátneho právneho poriadku" ho považujeme len na Slovensku. Pomiatli sa právnici a vlády hromadne v Bukurešti, Kyjeve, Ljubljane, Belehrade i Záhrebe??? Alebo iba v Bratislave?!
V týždni absolvoval návštevu v Kyjeve maďarský prezident Ferenc Mádl. Problematike "krajanského zákona" sa venoval s hostiteľmi okrajovo a výstup zhrnul ukrajinský predseda vlády Anatolij Kinah: "Pre lepšiu realizáciu zákona spolupracujeme s Budapešťou. Realizácia sa deje v rámci európskych právnych noriem a v atmosfére vzájomnej dôvery. Čiastkové otázky, a prípadné spory budú riešené na stole zmiešanej ukrajinsko-maďarskej komisie". Tak - toľko z Európy si osvojili už aj na Ukrajine, ktorá ani nesníva o vstupe do EÚ.
Do frasa aj s takými politikmi. Keby si aspoň dali námahu prečítať, čo povedala ku kauze Benátska komisia. Kdeže - oni sa odvolávajú na niečo, čo ani nepoznajú. Takže napríklad: BK prízvukovala, že ak materská krajina poskytuje zvýhodnenia pre "príbuzenskú menšinu" na území štátu, kde tá menšina žije, rešpektovanie suverenity tohto štátu si vyžaduje jeho VÝSLOVNÝ SÚHLAS. Maďari sa teda previnili, že sa o slovenský súhlas neuchádzali skôr. Ale to neznamená, že v štátoch, v ktorých tento zákon vzali na vedomie, majú pošliapanú zvrchovanosť. Dnes je teda jediným problémom práve a len slovenský súhlas.
Ďalšia zásada, ktorú povedala BK, znie, že rešpektovanie suverenity vylučuje, aby v štáte, kde menšina žije, mimovládna organizácia realizovala pre materskú krajinu správne úkony. Je maximálne zaujímavé, že v novembri, keď Maďari túto námietku akceptovali a upravili v jej zmysle vykonávacie predpisy, štátny tajomník Chlebo vyslovil veľkú spokojnosť. Práve to, že správna agenda sa preniesla na bratislavskú ambasádu a košický konzulát, hodnotil Jaroslav Chlebo vtedy ako "pokrok". Vyhlásenie NR SR v januári však už zas spomína "zámer exteritoriality"... A KDH ide občianske združenie ZZSC, čo je poradenská a informačná služba, likvidovať zákonom. A zdaňovať 90% sadzbou "školské príspevky" z Budapešti. A brať štátnu podporu tým školám, ktoré ju prijmú od Maďarov i napriek tomu, že Kukan i Chlebo hovoria, že tento paragraf SR neprekáža.
Už vyhlásenie NR SR naznačilo, že slovenská politika sa dostala v súvislosti s "maďarským zákonom" do takého úletu mimo pozemskú realitu, z ktorého bude návrat veľmi ťažký. Návrh KDH ide ešte ďalej - keby sa ujal, sme na obežnej dráhe, z ktorej sa hladko pristáť už ani nedá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.