z Fidži. Ako na tomto pacifickom ostrove vôbec našli lyžiara, ktorému bolo dovolené debutovať na ZOH? Musel na to splniť dve dôležité podmienky - nezľaknúť sa teplôt hlboko pod priemernými 25 stupňami Celzia na Fidži a prekonať strach z vrhnutia sa zo strmého kopca na lyžiach pripnutých k nohám. "V originálnom pokuse sme v miestnej tlači rozbehli inzertnú kampaň pre mládež, aby sa prihlásila do družstva s vyhliadkou zúčastniť sa hier v Salt Lake City. Kritériom bolo nemať strach zo zimy. Lyžiarska skúsenosť nebola nevyhnutná," prezradil šéf fidžijskej výpravy Phil Winson.
České Lidové noviny priniesli rozhovor s trénerom bežkyne na lyžiach Kateřiny Neumannovej Stanislavom Frühaufom, v ktorom tréner vyhlásil, že ruské bežkyne prišli do Salt Lake City nadopované. "Okolo behu na lyžiach sa krútim už dlhé roky, tieto veci bezpečne poznám. Rusky prišli na olympiádu nadopované." Podobne sa Frühauf vyjadril vlani pred majstrovstvami sveta v Lahti o fínskych bežcoch a dopingové kontroly jeho podozrenia potvrdili. "Laik by asi nič nespoznal, ale v mojich očiach vyzerajú Rusky úplne inak ako pred pár týždňami. Srší z nich výbušnosť a sila, to nie je normálne. Stáva sa to pred každou veľkou súťažou a lieta v tom väčšina lyžiarok z východného bloku," povedal pred štartom na 15 km voľnou technikou s hromadným štartom S. Frühauf.
Ruska Larisa Lazutinová, ktorá získala v behu žien na 15 km voľnou technikou s hromadným štartom v Soldier Hollow striebornú medailu, sa cíti v Salt Lake City ako kriminálnik. "Už som na štvrtej olympiáde, ale takéto niečo som ešte nezažila," povedala rozhorčená 36-ročná viacnásobná olympijská medailistka. "Bezpečnostné kontroly sú strašné, zakaždým vás prehliadajú, musíte vybrať všetky veci, všade vám nazerajú. Mne osobne kontrolujú aj pretekársku kombinézu a to je pre mňa ako keby chceli vidieť moju spodnú bielizeň. My sme sem prišli súťažiť, nie robiť niečo iné," doplnila Lazutinová. Opačný názor má Talianka Stefania Belmondová: "Ja ich chápem, robia si iba svoju prácu. Je to pre ich a hlavne pre našu bezpečnosť. Neprekáža mi to," povedala Belmondová.
Šéf Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard Pound oznámil, že z 27 pozitívnych dopingových testov, ktoré agentúra vykonala ešte pred otvorením ZOH, musia 16 športovci rátať s potrestaním. Šesť atlétov zostalo bez trestu a jeden športovec dostane oficiálne varovanie. WADA vykonala celkovo 3639 testov, v štyroch prípadoch ešte nie sú známe oficiálne výsledky.
Vyše 72 miliónov amerických občanov sledovalo prostredníctvom televíznej spoločnosti NBC otváraciu ceremóniu XIX. zimných olympijských hier v Salt Lake City. Zapálenie olympijského ohňa tak sledovalo až 25,5 percent domácností v Spojených štátoch. V porovnaní s olympiádou v Sydney v roku 2000 stúpla sledovanosť o 57 percent a o 49 percent prevýšila i doterajší rekord zo ZOH 1998 v Nagane, vysielaných televíznou spoločnosťou CBS.
Podľa šéfa Organizačného výboru ZOH 2002 Mitta Romneyho americký prezident George Bush počas otváracieho ceremoniálu hier síce porušil tradíciu, ale nie olympijský protokol. Bush sa stal prvou hlavou štátu v 106-ročnej histórii novodobých olympiád, ktorá otvorila hry s vlastným prídavkom k predpísanému vyhláseniu, keď povedal: "V mene hrdosti a vďačnosti národa hlásim otvorenie hier v Salt Lake City oslavujúce zimné olympijské hry". Generálny sekretár Medzinárodného olympijského výboru Francois Carrard v tejto súvislosti vyslovil obavy, či Bushovo vyhlásenie nevytvorí do budúcnosti precedens, zároveň však vyzdvihol úvodný ceremoniál i úroveň doterajších súťaži. Všimlo si to len málo ľudí, ale prezident USA George W. Bush svojimi deviatimi slovami napísal osobitnú kapitolu v 106-ročnej histórii olympijských hier. Prezident USA trúfol urobiť čosi, čo sa neodvážili ani také hlavy štátov ako Adolf Hitler (1936), Charles de Gaulle (1968), Leonid Brežnev (1980), či Ronald Reagan (1984).
Diváci v USA mali po prvý raz od roku 1992 možnosť vidieť počas otváracieho ceremoniálu olympiády vstupovať na štadión lotyšskú olympijskú výpravu. Spoločnosť NBC, ktorá v USA vlastní olympijské televízne práva, totiž od roku 1992 päťkrát za sebou zaradila reklamnú prestávku práve v čase, keď na štadión vchádzala výprava tejto pobaltskej krajiny. Táto skutočnosť neostala nepovšimnutá v radoch organizácie združujúcej Lotyšov žijúcich v USA, ktorá proti zaraďovaniu reklám v čase vstupu Lotyšska na štadión zaslala NBC protestný list.
Prawat Nagvajara sa ako vôbec prvý reprezentant Thajska predstavil na zimných olympijských hrách, preteky na 30 km voľnou technikou však nedokončil. Štyridsaťtriročný profesor na Drexel University vo Philadelphii po siedmich kolách tesne pred polovicou trate ako vôbec prvý bežec odstúpil z pretekov, pretože ho postihli silné kŕče, za svoje odhodlanie si však vyslúžil potlesk divákov. "Bol som veľmi vyčerpaný a nohy ma prestali poslúchať, nesmierne ma však teší, že som mal možnosť štartovať na zimných olympijských hrách," povedal Prawat Nagvajara, ktorého inšpiroval kenský bežec Philip Boit. Ten sa predstavil na ZOH 1998 v japonskom Nagane, kde skončil na 10 km klasicky posledný, na tej istej trati však bude štartovať aj v Salt Lake City.
Veľkou oslavou má byť odovzdávanie olympijských medailí, slávnostné ceremoniály sa budú konať každý deň od 20.00 h miestneho času na námestí Olympic Medals Plazza, na ktoré sa vojde 20 000 divákov. Po skončení odovzdávania cenných kovov sa slávnosť neskončí, na pódium sa dostanú hviezdy hudobného neba, ktoré budú zabávať prítomných divákov. Ako prvá sa v sobotu 9. februára predstavila skupina Dave Matthews Band. Vrcholom by mali byť koncerty Sheryl Crow (14. februára), Alanis Morisette (21. februára) či skupiny N´Sync (23. februára).
Autor: BEH NA LYŽIACH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.