to len ďalšie potvrdenie skutočnosti, že SR je v zahraničí citlivo vnímaná. "Bude to tak po celý rok, osobitne v očakávaní povolebného vývoja," povedal včera pre TASR. Je presvedčený, že Slovensko má vnútorný potenciál, aby dokázalo aj v budúcnosti byť politicky stabilnou a hodnotovo dôveryhodnou demokratickou krajinou.
Podľa jeho vyjadrenia plnenie kodanských kritérií patrí k základným podmienkam pre vstup do EÚ. Ich plnenie umožnilo SR po roku 1999 získať pozvanie na rokovanie a zaujať miesto medzi ostatnými kandidátskymi krajinami. "Dnes už desať kandidátov, medzi nimi aj SR, má reálnu šancu vstúpiť do únie v najbližšom období. To je jediná historická výzva pre Slovensko. Nie na špekulácie a politizovanie ale na zásadnú sústredenú prípravu ekonomiky a právnej oblasti," zdôraznil. Figeľ dodal, že destabilizácia pred parlamentnými voľbami alebo nestabilita po nich sú v rozpore s týmto cieľom.
Slovensko spomenuli ministri zahraničných vecí EÚ počas piatkovej debaty o rozšírení v španielskom Cácerese ako jednu z troch problematických kandidátskych krajín. Slovensko sa v spoločnosti problematických krajín ocitlo kvôli neistote politického vývoja v krajine po septembrových voľbách. EÚ v minulosti opakovane zdôrazňovala, že si želá na Slovensku politickú kontinuitu a niektorí jej predstavitelia vyjadrili obavy z návratu "starých síl" k moci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.