Britsko-španielsky spor o strategické územie s rozlohou 6,5 kilometra štvorcového trvá 300 rokov. Británia získala Gibraltár po španielskej vojne o trón v roku 1704 a jej kolóniou sa stal po podpise Utrechtskej zmluvy v roku 1713.
Spor o enklávu poznačil britsko-španielske vzťahy a zdržal prijatie európskej legislatívy. V pondelok sa preto už tretíkrát stretli ministri zahraničných vecí Británie a Španielska, Jack Straw a Joseph Piqué, aby sa pokúsili dospieť k dohode, zatiaľ však len potvrdili odhodlanie vyriešiť otázku Gibraltáru do konca leta.
Španielsko opakovane vyhlásilo, že neuzná právo Gibraltáru na sebaurčenie a nikdy sa nevzdá nároku na tento skalnatý výbežok. Podľa Británie obyvatelia Gibraltáru budú mať posledné slovo a akákoľvek medzivládna dohoda bude predmetom miestneho referenda.
Španielsky diplomatický zdroj však uviedol, že ministri sa zatiaľ nedohodli na spoločnej zvrchovanosti nad strategickým územím, hoci premiér gibraltárskej vlády Peter Caruana, ktorý rokovania na protest bojkotuje, tvrdí, že táto dohoda je už "na papieri". "Žiadny text dohody o spoločnej suverenite neexistuje," tvrdí španielsky zdroj.
Británia prisľúbila, že bude chrániť záujmy a želanie 30 000 obyvateľov enklávy. Prakticky žiaden Gibraltárčan sa nechce stať Španielom a mnohí, vrátane Caruanu, sa obávajú, že Londýn kolóniu "predá". V pondelok sa preto na hraniciach kolónie so Španielskom zhromaždilo 2000 Gibraltárčanov, aby prejavili nespokojnosť s rokovaniami a upozornili obe vlády, že "len obyvatelia kolónie, a nie diplomati, by mali rozhodovať o jej budúcnosti".
Podľa madridských denníkov Španielsko a Británia uvažujú o možnosti, že sa na neurčitý čas podelia o zvrchovanosť nad spornou britskou enklávou na brehu Stredozemného mora.
Autor: Cáceres (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.