V nemecky hovoriacich krajinách vzbudzuje najnovšie pozornosť film režiséra Otmara Schmiederera Mŕtvy roh
Dnes 81-ročná Traudl Jungová vstúpila do služieb ríšskej kancelárie a samotného nacistického vodcu v roku 1942. Svojho šéfa sprevádzala na všetkých jeho cestách, aj na poslednej, do podzemného bunkra v Berlíne, kde jej nadiktoval svoj testament. Potom Jungovú vyzval, aby bunker opustila. Čo sa dialo neskôr, sa dozvedela až po vojne.
Vo filme sa Jungová priznáva, prečo mlčala celých 55 rokov. "Nikdy som neprepáčila samej sebe, že som s tou obludou žila a dokonca mi bol sympatický." Do služieb nacistov priviedla Jungovú zvedavosť. Spomína si, ako si Hitler zakaždým umýval ruky, keď sa hral so svojimi psami. Z jeho úst však nikdy nezačula slovo "láska". "Hitler nebol pripravený priniesť nijakú obeť," konštatuje po viac ako piatich desaťročiach jeho sekretárka.
Film rozpráva o banalitách z Hitlerovho života, ale aj o historických udalostiach, napríklad o atentáte na jeho osobu 20. júla 1944.
Čo prinútilo Jungovú, aby sa opäť vrátila do vojnových rokov? Chcela hovoriť, no nenašla dôveryhodnú osobu. Zdôverila sa až Andrému Hellerovi, ktorého prácu poznala a vážila si ju. "Po vojne som dlho stála pred pamätnou tabuľou popravenej antifašistky Sophie Schollovej, ktorá sa narodila v ten istý rok ako ja. Veľmi som sa hanbila. Za mladý zmarený život, ale aj za seba," vyznáva sa jedna z najbližších Hitlerových spolupracovníčok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.