východe a v podstate odobrili francúzsky plán, ktorý predpokladá vytvorenie palestínskeho štátu ako východiskového bodu pri mierových rokovaniach s Izraelom.
Bezpečnostné opatrenia samy o sebe nie sú dostatočné, potrebujeme vrátiť politiku do centra diskusií o Blízkom východe, povedal po zasadaní španielsky minister Josep Piqué, ktorý zdôraznil potrebu "ekonomickej a politickej perspektívy" pre región.
EÚ sa tak ešte viac vzdialila od postoja USA, ktoré odmietajú plány na prípadné voľby a na prvé miesto kladú potrebu zastaviť násilie medzi Izraelom a Palestínčanmi. Hoci Bruselu sa nepáči americká politika stupňovania tlaku na palestínskeho prezidenta Jásira Arafata, ministri sa zhodli, že úloha USA v mierovom procese je kľúčová.
Šéfovia diplomacií posúdili viacero nápadov ako odblokovať mierový proces medzi Izraelom a Palestínčanmi. Francúzsky minister Hubert Védrine navrhol, aby voľby a rýchle vytvorenie palestínskeho štátu boli východiskom pre mierové rokovania.
Hoci šéfovia diplomacií plán v podstate podporili, názory aj vo vnútri EÚ sa rôznia. Podľa britského ministra Jacka Strawa je teraz predčasné prijímať akékoľvek nové iniciatívy. "Potrebujeme vyššiu bezpečnosť," myslí si. Nemecko zasa pred voľbami uprednostňuje referendum na palestínskych územiach.
Podľa šéfa španielskej diplomacie Josepa Piquého sa budú ministri možnosťami riešenia blízkovýchodného konfliktu zaoberať na riadnom zasadaní 18. februára v Bruseli, aj na marcovom summite EÚ v Barcelone.
Autor: Brusel/Cáceres (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.