rok. Tú poslednú zverejnilo v piatok uplynulého týždňa presne o 11.00 hodine. My z nej vyberáme.
"Vlani bolo na území Slovenska spáchaných presne 93 053 trestných činov. V prepočte to predstavuje každých päť minút jeden. Každých 67 hodín sa stala vražda, každých šesť hodín lúpež, každých 52 hodín znásilnenie a každých 17 hodín došlo k pohlavnému zneužívaniu. Najväčšiu frekvenciu mali prirodzene majetkové trestné činy. Každých 22 minút došlo na Slovensku k vlámaniu, každé tri hodiny zmizli dva automobily. Každé tri hodiny bol spáchaný podvod, dvakrát denne sa dostalo k slovu krátenie dane a štyrikrát sa stala sprenevera. Stíhaných bolo bezmála 32 tisíc osôb a približne každé tri hodiny jeden z obvinených putoval do väzby. Medzi stíhanými nechýbali ani policajti. Bolo ich presne 206," prezradil nám generálny riaditeľ sekcie vyšetrovania ministerstva vnútra plk. Anton Kulik (na snímke).
Vraždy
Najbrutálnejšia vlaňajšia vražda sa stala koncom mája v Kondrádovciach, okres Rimavská Sobota. Dvadsaťpäťročný páchateľ vtedy dobodal skrutkovačom kvôli peniazom 87-ročného muža i jeho 57-ročného syna.
Najstarším vrahom sa stal 81-ročný muž zo Selíc, okres Šaľa, ktorý rýľom usmrtil svoju rovnako starú manželku.
Naopak, najmladším vrahom sa bol len 16-ročný Čadčianec, ktorý spoločne s 20-ročným komplicom na smrť dobili 40-ročného muža kvôli štyrom tisíckam.
Najstaršou obeťou vraždy sa stal 92-ročný muž z Nových Zámkov a najmladšou deväťročný chlapec z Bratislavy, ktorého zabil dosiaľ neznámy páchateľ. Najčastejšie používaným spôsobom sa stalo usmrtenie obete bodnorezným nástrojom. Veľmi zriedkavý spôsob použil otec, ktorý svojho 11-ročného syna dotiahol na koľajisko a spolu s ním sa nechal zraziť vlakom.
Samovraždy
V roku 2001 sa stalo spolu 757 samovrážd, čo je o 60 viac ako pred rokom. Medzi samovrahmi dominovali muži - 637. Najrizikovejšou vekovou skupinou sú ľudia medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou. Z pohľadu sociálneho postavenia, najviac samovrahov pochádza z radov nezamestnaných. Hneď za nimi nasledujú dôchodcovia. Najproblémovejším sa zdá byť Banskobystrický kraj. Naopak, najmenej si ľudia siahajú na život v Trenčianskom kraji.
Lúpeže
Najväčšiu vlaňajšiu lúpež zaznamenali v pobočke Poľnobanky v Bratislave. Dvaja páchatelia z nej ukradli 24,6 milióna korún.
Najmladšími lúpežníkmi boli dvaja 6- a 7-roční chlapci, ktorí sa spoločne s 9-ročnou slečnou pokúsili olúpiť 7-ročnú školáčku.
Naopak, najstarším sa stal 67-ročný muž, ktorý v domove dôchodcov zbil rovnako starého kolegu slepeckou palicou a zobral mu sto korún.
Najzávažnejšia lúpež z pohľadu následkov sa stala v Nových Zámkoch. Páchateľ tu napadol 92-ročného muža, ktorý na následky bitky zomrel. Z bytu mu potom ukradol magnetofón a dvoch papagájov.
Znásilnenia
Bezkonkurenčne najstarším násilníkom sa stal 73-ročný Martinčan. Polícia ho usvedčila zo znásilnenia 17-ročnej dievčiny. O to isté sa potom pokúšal ešte s troma ženami vo veku od 15 do 26 rokov, ale tie sa mu už ubránili.
Najmladším páchateľom je 14-ročný chlapec z Lomničky, okres Stará Ľubovňa.
Najmladšou obeťou násilia sa stalo len osemročné dievčatko z Bytče, ktoré sa v spánku pokúsil znásilniť jej 36-ročný ujo. Našťastie sa prebudila včas a zalarmovala matku.
Najstaršou obeťou násilného sexu sa stala 82-ročná starenka, ktorú zneuctil 22-ročný páchateľ, ktorý ju navyše aj okradol.
Podvody
Najväčší úverový podvod vlani spáchali členovia úverovej rady Slovenskej kreditnej banky v Bratislave. Podpísali dve úverové zmluvy znejúce na 88,4 a 200,85 milióna korún. Peniaze však nedorazili na miesto určenia, pretože úradníci si ich chceli nechať pre seba. Výsledná škoda, ktorú spôsobili banke je súčtom oboch spomenutých súm.
Najväčšieho subvenčného podvodu sa dopustili dvaja podnikatelia z okresu Revúca, ktorým sa podarilo vylákať od ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja 1,46 milióna korún v zmysle zmluvy o poskytnutí štátnej pomoci na rozvoj okresov s vysokou mierou nezamestnanosti.
Najväčší poisťovací podvod sa pokúsili spáchať dvaja pracovníci realitnej kancelárie zo Žiliny. Tí sa snažili vylákať od poisťovne Kooperatíva bezmála štyri milióny korún na likvidáciu poistnej udalosti. Prezradili ich fiktívne faktúry a fingované pokladničné doklady.
Najväčšej sprenevery sa dopustil konateľ istej s. r. o. z Košíc, ktorý vymohol od štátneho podniku zo Žiliny pohľadávku vo výške 380 miliónov korún. Z tejto čiastky mal 215 miliónov poukázať na účet príkazcu. On ale tak neurobil a peniaze sa snažil použiť pre vlastnú potrebu.
Zaujímavosti
Najčastejšie falšovanou bankovkou na Slovensku je tisíckoruna. Vlani sa podarilo zaregistrovať 1173 falzifikátov. Hneď za ňou nasleduje stodolárovka 857 prípadov.
Najväčšia bytová lúpež sa vlani stala v Bratislave. Páchateľ bez použitia násilia ukradol peniaze a veci za viac ako 3,5 milióna korún.
Najdrahším ukradnutým automobilom bol ťahač značky Volvo. Stál 5,3 milióna korún.
"Najmastnejšia" krádež vecí z automobilu sa stala v Košiciach. Z istej Liaz-ky zmizol elektroinštalačný a spojovací materiál za 6,5 milióna korún.
Najväčší vlaňajší požiar sa rozhorel v colnom sklade súkromnej firmy v Bratislave. Škoda bola vyčíslená na bezmála 25 miliónov korún.
Kuriozita
Zrejme najkurióznejší prípad ekologickej kriminality riešil vyšetrovateľ z Nitry, ktorý obvinil chovateľa 33 chránených vtákov, plazov a cicavcov zaradených do prílohy tzv. Washingtonského dohovoru z trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Hodnota spomenutých zvierat bola vyčíslená na takmer 1,2 milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.