súvislosti s umiestnením samosprávneho kraja v budove okresného úradu sa však stále vedú diskusie. Rekonštrukcia teda končí, ale polemiky pretrvávajú. Jedna z nich sa týka výmeny okien. Prednosta Polačko nedávno uviedol, že Chudík trval na tom, aby sa vymenili. Čo na on to?
"Povedal som, že ich treba v každom prípade vymaľovať," skonštatoval a pokračoval, že "krajský úrad je obstarávateľom, teda vyberá firmy, ktoré tam robia a tiež krajský úrad povedal, čo všetko tam má byť".
P. Chudíka sme sa opýtali, či vie, ktorá firma rekonštrukčné práce robí.
"Videl som tam pána Bynca, takže PKB."
Na našu otázku, že čo je to za firmu, poznamenal, že pokiaľ vie, tak Polačkova.
Na základe tejto poznámky sme siahli do obchodného registra. Firma PKB invest, spol. s r. o., Prešov má jediného konateľa, je ním Ján Bync. Prednosta Polačko sa na našu otázku, či má niečo spoločné s firmou PKB zdôraznil, že opäť sa vyťahujú veci, ktoré sa už premleli pri rekonštrukcii historickej budovy divadla. Tiež povedal, že s firmou PKB nemá nič spoločné, i keď netvrdí, že pána Bynca nepozná.
K samotnej rekonštrukcií priestorov predsedu samosprávneho kraja nám J. Polačko povedal:
"Už v novembri sme urobili odhad, čo všetko treba urobiť. Spracovala sa aj štúdia, koľko by to stálo. Tento nápočet sme poslali na ministerstvo financií. Po nástupe Chudíka sme túto štúdiu konfrontovali s jeho názorom. Všetko, čo chcel z tej štúdie, sa robí. Čo nechcel, sa nerobí."
Prednosta okresného úradu Milan Benč k tejto téme uviedol: "15. decembra boli voľby a ja som už 17. decembra bol presťahovaný inde. Novému predsedovi som nechal telefón, stôl, sedaciu súpravu a nejaké umelé kvety."
Pokračoval tým, že keď Chudík prišiel, povedal, že on by chcel priestory upraviť. Tiež sa pýtal na okná.
"Informoval som ho, že okná sú vyše 40-ročné, a že interiér okresného úradu je z rokov 1985 - 86. Ja som ako prednosta prišiel do dlhov, takže som nemal za čo opravovať, pritom bolo čo, lamely na strope viseli, prerážala farba na stenách a podobne. Chudíkovi to vadilo, tiež skonštatoval, že okná netesnia. Povedal som mu, že všetko sa dá vymeniť."
M. Benč dodal, že do interiéru nechcel županovi zasahovať, ale za to, ako budova vyzerá zvonka, nesie zodpovednosť.
"Následne krajský úrad urobil výberové konanie na dodávateľa plastových okien. Keď som sa však spýtal, či sa na nich dá zachovať vonkajší bordový odtieň, povedali mi, že na plast sa to nedá urobiť. Tak som rozhodol, že budú drevené," podotkol prednosta Benč a pokračoval, že keď sa okná vyberali, boli úplne spráchnivené.
"Na budove už máme aj okná, čo sa rozpadávajú. Konečne, veď je to 46, 47-ročná budova. Máme spracovaný rozpočet na celkovú rekonštrukciu. Len na výmenu okien by sme potrebovali 4,2 milióna korún. Pri rekonštrukcii traktu, kde bude sídliť predseda samosprávneho kraja, sa vymenilo 20 okien."
Následne sme sa prednostu Benča opýtali, kto robil výberové konanie na dodávateľa rekonštrukčných prác?
"Krajský úrad. Pokiaľ viem, prihlásilo sa viacero firiem. Vybrali PKB invest."
Je to Polačkova firma? spýtali sme sa.
"Ťažko povedať. Je však isté, že nikto nepovie, že je to Benčova firma, zato sa hovorí, že je Polačkova. Asi podľa skratky. Po pravde však konateľom nie je Polačko, ale Bync."
Prednosta okresného úradu ako správca budovy dodal, že firma PKB dala nielen dobrú cenu, ale robia aj kvalitne.
"Môžem to tvrdiť, lebo mám skúšky spôsobilosti na stavebného dozora. Dôležité je, že keď sa investuje za naše biedne slovenské peniaze, že sa to robí kvalitne."
Na otázku, koľko zo spomínaných dvanásť a pol milióna korún určených na rekonštrukciu samosprávneho kraja išlo na rekonštrukciu traktu, kde bude sídliť predseda, M. Benč odvetil, že 2,6 milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.