záručného servisu ETA v Bratislave Marian Bachratý.
Postoj ľudí k opravám menších elektrospotrebičov ako mixéry, žehličky, ale aj staršie vysávače sa mení aj u nás. Hoci o Slovákoch podľa Bachratého stále platí, že sú domáci majstri. Vždy sa snažia najskôr niečo s pokazeným spotrebičom urobiť sami a až potom idú do servisu. „Stáva sa, že aj výrobky v záruke sa snažia zákazníci opravovať si sami. Keď si nevedia poradiť, prídu do servisu."
Novému trendu v prístupe sa prispôsobujú aj výrobcovia. V minulosti sa napríklad rotor s uhlíkmi a ložiskami dodával osobitne a bolo možné vymeniť hoci len ložiská. „Dodávajú sa ešte aj uhlíky samotné, ale menej. Viac sa ako náhradné súčiastky chodia na sklad celé komponenty. Cena agregátu je, samozrejme, vyššia ako jednotlivých jeho častí a aj preto zákazník zvažuje, či si radšej nekúpi nový spotrebič," hovorí Marian Bachratý.
Ak sa niekomu pokazí televízor, chladnička či práčka, opravára môže zohnať ľahko. Je ich dosť. Len v Bratislave je asi osemdesiat opravárov chladničiek a mrazničiek.
„Niektorí pracujú samostatne, niektorí vo firmách. V porovnaní s minulosťou sa opravuje menej a kedysi bolo aj viac drahších opráv. V lete nie je veľa času, ale v zime väčšinou príde opravár k zákazníkovi domov ešte v deň, keď mu zákazník zavolá," povedal opravár chladničiek a mrazničiek Jozef Kmeť z Bratislavy.
„Väčšina opráv sa urobí u zákazníka. Málokedy sa stane, že treba niečo zobrať. Ale opravy sú náročnejšie, pribudlo elektroniky. Nie je to ako pred desiatimi rokmi, keď na trhu prevládal Calex a chladničky boli jednoduchšie."
V inzertných časopisoch a Zlatých stránkach ponúka svoje služby množstvo opravárov. Okrem nich sú na trhu aj značkové servisy. Všetky firmy predávajúce elektroniku musia mať záručné opravovne alebo zmluvné firmy, ktoré robia záručné opravy. Tie sú však väčšinou drahšie ako neznačkové a vo väčšine prípadov je kvalita opravy zaručená. Horšie je to na vidieku. Opravárov je na dedinách menej a tí z mesta si účtujú aj dopravné náklady.
Ani pokazený televízor nemusí znamenať dlhé večery bez správ či filmov. Veľa firiem je schopných opraviť pokazený televízor zo dňa na deň. Problém môže nastať v prípade, že treba náhradné dielce, ktoré práve nie sú. Dovezenie súčiastok z centrálneho skladu mimo republiky môže trvať aj dva týždne.
Ceny za opravy televízorov sa oproti minulosti výrazne zmenili. „Za komunizmu boli opravy aj za sto korún. Dnes stoja bežné opravy, ak nie je vážnejšia porucha, zhruba od osemsto do tisícpäťsto korún," povedal majiteľ opravovne televízorov v Petržalke Milan Báni. Jeho firma robí záručný servis pre značku OVP. „Opravy televízorov sú oproti minulosti komplikovanejšie, pretože sú zložitejšie aj samotné televízory. Vždy, keď výrobca vyjde na trh s novým typom, zvykne zaškoliť ľudí zo servisov, ktoré pre nich robia záručné opravy. V niektorom meste sa technici stretnú a preberú všetky nové obvody."
Richard FILIPKO
Autor: Športové potreby
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.