nich.
Majiteľ predajne a servisu Pavol Krnáč už šesť rokov opravuje všetko, dokonca aj úplne staré typy. „Pokiaľ máme súčiastky alebo sa dajú nahradiť novšími, opravíme ich." Tvrdí, že majitelia starých bicyklov tvoria približne štvrtinu zákazníkov firmy. „Sú to v podstate bezúdržbové bicykle, málokedy sa na nich niečo pokazí."
Cez zimu má väčšina servisov čiastočný pokoj. Bývalý špičkový pretekár Paľo Krnáč hovorí, že logicky by mal byť najväčší záujem o servis na jeseň a v lete. „Snažíme sa ľudí naučiť, že s bicyklom treba prísť po sezóne, aby sme ho mohli kvalitne zazimovať. Pravidlom však je, že takmer všetci prichádzajú na jar," hovorí majiteľ servisu.
Začiatkom sezóny musia robiť poradovník na servis, pretože týždenne sa hlási aj vyše 40 záujemcov. Vtedy spolu s jedným stálym zamestnancom popri montáži nových bicyklov a záručných servisoch opravuje aj majiteľ. Okrem opráv bŕzd či prehadzovačiek najčastejšie centrujú kolesá a lepia defekty.
Úplná posezónna údržba bicykla stojí od 700 korún vyššie. Vymieňať opotrebované súčiastky je podľa Paľa Krnáča omnoho drahšie. Napríklad len výmena neošetrených nábojov kolies vyjde najmenej na tisícku. Za vyčistenie zaplatí zákazník necelých 200 korún.
Veľa ľudí sa ešte stále snaží robiť opravy a údržbu bicyklov doma. Často ich stroje aj tak skončia v servise a niektoré zásahy sa už napraviť nedajú alebo stoja viac.
Paľo Krnáč tvrdí, že servis by mohol fungovať aj samostatne, ale pri kvalitnej predajni by nemal chýbať. Samostatné servisy sa už vo väčších mestách vyskytujú málo.
Daniel VRAŽDA
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.