lyžiarskom kurze jej žiaci ešte neboli. Ten už síce pre siedmakov nie je povinný, ale metodické usmernenia ministerstva túto vcelku zaujímavú športovú aktivitu stále odporúčajú.
Príčiny takéhoto stavu sú prozaické. Sto percent žiakov ZŠ tvoria rómske deti. Riaditeľka školy Janka Hanečáková hovorí, že všetko stojí a padá na peniazoch. "Rodičia našich žiakov na zakúpenie lyžiarskej výstroje jednoducho nemajú," prízvukuje. Lyžiarsky výcvik by sa dal podľa jej sov zabezpečiť iba tým spôsobom, ak by nejaký štedrý sponzor požičal niekoľkým desiatkam detí kompletnú lyžiarsku výstroj. "Ubytovanie by som vedela za pomoci nejakého grantu vybaviť, napríklad vo Vyšných Ružbachoch. Je tu aj iný problém. Naše deti nemajú ani vhodné oblečenie," smutne konštatuje riaditeľka.
Podobná situácia je aj na iných vidieckych školách. V minulom roku odložili lyžiarsky výcvik na ZŠ vo Švábovciach. Prihlásených bolo štrnásť žiakov. Vladimír Dravecký, riaditeľ ZŠ hovorí, že na nezáujme sa podpísala aj chrípka, ktorá v tom období vyčíňala. "V tomto roku sme sa rozhodli urobiť lyžiarsky výcvik pre žiakov z oboch ročníkov. Zo šesťdesiatich žiakov prejavilo záujem asi 35. Zatiaľ však nie sme, vzhľadom na nedostatok snehu, pevne rozhodnutí, či výcvik uskutočníme," povedal pre náš denník riaditeľ. Ako dodal špekulácie o tom, či výcvik prebehne dennou dochádzkou na svah, alebo týždenným pobytom priamo na horách sú v tejto situácii bezpredmetné. "Je rozdiel, či musí rodič zaplatiť 400, alebo 1400 korún," dodal V. Dravecký.
Ani v mestských školách nie je situácia najružovejšia. Na popradskej ZŠ Francisciho II. Zo štyroch tried poputuje na lyžiarsky výcvik iba 25 žiakov. "Ešte pred troma rokmi sme boli na týždňovom výcviku priamo na horách, v Lesnici. Každým rokom sa situácia zhoršuje. Dnes máme problém naplniť jeden autobus tak, aby bol rentabilný. Uvažujeme aj o tom, že by sa popri výcviku mohli zobrať do autobusu každý deň jednu triedu, aby sa mohli aspoň sánkovať," povedal nám Peter Parizek, riaditeľ školy. Podľa našich informácií však existujú školy, kde vyzbierať od rodičov potrebné financie na týždenný pobyt v horách nie je najmenším problémom. Vedenie školy si môže dokonca vyberať, kam žiakov pošle. Takéto školy však zrátate na prstoch jednej ruky.
Riaditelia škôl však prízvukujú, že by neboli radi, keby bol lyžiarsky výcvik zrušený úplne. Každá pohybová aktivita pre deti je podľa nich vítaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.