Štefan VARŠANÍK
Blatné Remety - Predvstupovým ambíciám Slovenska do EÚ môže uštedriť ránu pod pás neprehľadné riešenie rómskej otázky. Je to takmer stopercentná nezamestnanosť ekonomicky činnej rómskej populácie. Mnohé rómske osady pripomínajú pätnáste storočie. To všetko so žalostnou vzdelanostnou úrovňou, zlým zdravotným stavom obyvateľov osád, prináša vážne obavy o budúcnosť integrácie v čase, keď namiesto riešenia problémov "odborníci" preferujú otázku kodifikácie rómčiny, čo je podľa Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS) až sekundárny problém.
"Väčšina z vyše šesťsto rómskych osád na Slovensku stojí na nelegálnych pozemkoch, bez dokladov o vlastníctve. Jedným z riešení tohto stavu je jeho právna úprava. Vláda by mala dať Rómom pozemky, na základe "desaťročného vlastníctva" Bol by to prvý krok k budovaniu infraštruktúry v osadách," tvrdí predseda RIS Alexander Patkoló. V praxi by išlo o legalizáciu vlastníctva pozemkov na základe trvalého užívania.
Pohľad jediného rómskeho starostu v Zemplíne, Vladimíra Sliška, na riešenie tejto problematiky je však oveľa širší. "Väčšinu obyvateľov obce tvoria Rómovia. Bývajú v rodinných domoch, ale časť z ich v osade. Aj u nás je veľa domov postavených "na čierno". Ich legalizáciu súčasný právny stav nepripúšťa, čakať na nápravu je strata času, preto máme pripravené riešenie," hovorí starosta Blatných Remiet. Jeho podstata je vo využití prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania a financií z prostriedkov košickej Agentúry PPV 4.
"Máme pol hektárový obecný pozemok, kde chceme vybudovať rodinné domy alebo bytovky pre Rómov. Rokujeme s agentúrou, ako tento náš zámer zrealizujeme. Zatiaľ je jasné, že chceme 80-percentnú dotáciu z ŠFRB. Zvyšných 20 percent "odpracujeme," hovorí blatnoremetský starosta.
Tak ako pri výstavbe domu smútku, aj teraz chcú využiť odbornosť a zručnosť Rómov v rámci verejnoprospešných prác (VPP).
Na rok 2002 sobranský Okresný úrad práce vyčlenil na VPP oproti minuloročným 16 miliónom, len 4,7 miliónov korún, výlučne z vlastného rozpočtu.
"V rámci VPP zelenú dostanú len také akcie, ktoré využijú odborné profesie nezamestnaných. Obce budú upratovať prevážne absolventi," informoval nás vedúci oddelenia aktívnych opatrení sobranského úradu práce Anton Knap. V tomto kontexte majú Blatnoremetčania veľkú šancu, lebo oni takých ľudí majú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.