najnákladnejších. Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura predstavujú 49 percent všetkých nákladov na lieky, mesačne sa na ne vydá tri a pol až štyri milióny korún. V týchto dňoch došlo k situácii, že ich dodávka do zdravotníckeho zariadenia bola pozastavená, preto časť pacientov muselo prerušiť liečbu. Boli prepustení do domáceho ošetrenia, pretože čakanie na liečbu zdravotné poisťovne nepreplácajú, a z obavy o svoje zdravie sa nakontakovali na média.
"Problémy s cytostatikami pretrvávajú už dlho. V posledných rokoch poukazujú okológovia na tieto záležitosti čoraz častejšie. V našej nemocnici sa minulý týždeň vyhrotila situácia, keď časť cytostatík nebolo možné aplikovať pacientom a ich liečba musela byť odložená. Týkalo sa to asi desiatich pacientov, pričom ich záujmy sa odhodlali zo solidarity hájiť aj pacienti, ktorí liečbu nemuseli prerušiť," rozhovoril sa prednosta kliniky Klinike rádioterapie a onkológie FN L. Pasteura MUDr. Igor Andrašina a hlavný odborník SR pre klinickú onkológiu, podľa ktorého takáto situácia už nastala aj v minulosti. Tentoraz ale pacienti pochopili, že musia trvať na tom, aby sa konečne začali uplatňovať ich práva. Pretože štát by nemal garantovať niečo, na čo nemá dostatok zdrojov. A tak dúfajú, že medializácia problému by mohla prinútiť kompetentných vytiahnuť konečne hlavu z piesku.
"Na Slovensku sa veľa hovorí o tom, ako zle sa hospodári s liekmi, ale faktom je, že napríklad v Česku majú na jedného obyvateľa v rezorte zdravotníctva dvojnásobok finančných prostriedkov," hovorí primár kliniky MUDr. Alexander Berč.
Podľa jeho slov sa pred dvoma rokmi stretli onkológovia z celej republiky v Banskej Bystrici, kde spísali petíciu naliehajúcou na vyriešenie onkologickej situácie na Slovensku. Odvtedy padol celý rad prísľubov, ale ani jeden z nich nebol aplikovaný do praxe.
"Lekári stoja vlastne kdesi na periférii. Nemajú možnosť ovplyvniť rozhodnutia vlády a parlamentu, musia iba riešiť každodenné problémy a pracovať s tým, čo je k dispozícii," poznamenáva MUDr. Berč a MUDr. Andrašina mu pritakáva.
"A onkológia, ktorej efekt nie je taký viditeľný ako v iných odboroch, je podfinacovaná," dodáva.
Podľa hlavného odborníka pre klinickú onkológiu tkvie príčina nedostatku cytostatík v kategorizácii liekov, podľa ktorej až 95 percent všetkých cytostatík pre onkologických pacientov je hradených z rozpočtu zdravotníckych zariadení. Ústavné lekárne sú tak zaťažené platbami aj za ambulantných pacientov, čo v iných odboroch nemá obdobu. Problém by mohla vyriešiť nová kategorizácia liekov, ktorej návrh už ministerstvo zdravotníctva obdržalo.
"Problémy so zabezpečovaním cytostatík sa sporadicky objavovali aj v minulosti, ale od platovej reformy v zdravotníctve k nim dochádza pravidelne. Jednoducho niet dostatok zdrojov na zabezpečenie chodu nemocnice. Naša potreba je šesťdesiat miliónov korún mesačne -reálne dostávame od zdravotných poisťovní takmer o dvadsať menej... Za január nám prišlo iba čosi cez 41 miliónov, to hovorí za všetko. Dlhy nemocnice sa neustále nabaľujú," zareagoval riaditeľ Fakutlnej nemocnice L. Pasteura MUDr. Vladimír Pramuk.
Ako podotkol, problém je tiež v tom, že ústava zaručuje možnosť vybrať si slobodne lekára i zdravotnícke zariadenie, ale tie nie sú financované na základe výkonov. Preto za asi tridsať percent mimorajónnych pacientov nemocnica od zdravotných poisťovní nedostane ani korunu navyše. A teda kým menšie zdravotnícke zariadenia týmto ušetria, väčšie a kvalitnejšie na momentálny stav doplácajú.
"Vkladám veľkú nádej do nového cenového výmeru, ktorý má začať platiť od prvého apríla. Pretože potom so zdravotnými poisťovňami nakontrahujeme počty odliečených pacientov a ostatných jednoducho budeme musieť odmietnuť," skonštatoval V. Pramuk.
Realita je taká, že problémy s nákupom cytostatík majú aj ostatné slovenské nemocnice a každé zo zdravotníckych zariadení sa s nimi borí po svojom. Na Klinike rádioterepie a onkológie FN L. Pasteura sa momentálne lieči asi dvesto pacientov. Na zabezpečenie potrebných cytostatík pre nich padnú podľa riaditeľa v najbližších dňoch nielen posledné rezervy zdravotníckeho zariadenia, ale podľa všetkého budú musieť ísť výplaty zamestnancom na účty v dvoch etapách...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.