školskom roku 2002-2003 prijímať poslucháčov do prvých ročníkov. Táto informácia včera šokovala predstaviteľov vojenskej leteckej akadémie v Košiciach.
"Sme z toho rozladení a je to pre nás nepochopiteľné vzhľadom na skutočnosť, že veliteľstvo vzdušných síl požaduje od nás výcvik pilotov pre ich potreby. Včera sme obdržali spisový materiál od ministra obrany, v ktorom nám túto skutočnosť oznámil. Dôvodom je prebiehajúca transformácia vojenského školstva a s ňou súvisiaca integrácia oboch škôl do Akadémie obrany, ktorej sídlo by malo byť v Liptovskom Mikuláši. Aj keď sme nových študentov do prvého ročníka prijať plánovali, určite tak neurobíme. Každý deň nám zvonia telefóny, ľudia sa informujú na možnosti štúdia," povedal nám hovorca VLA Jozef Szilágyi.
Ako ďalej dodal, skutočnosť, o ktorej sa nahlas hovorí, že dôjde k zlúčeniu oboch akadémií, pričom by tá košická mala natrvalo opustiť mesto, nikoho neteší.
"Vyzerá to tak, že o prácu príde veľa ľudí, pripadá nám to byť absolútne nelogické, ba až protiprávne. Včera zasadol akademický senát, ktorý tento problém rozobral detailne. Jeho stanovisko zašleme ministrovi obrany," vraví hovorca VLA a dodáva, že rozhodnutie ministra vedenie akadémie nechápe aj z dôvodu, že ministerstvo dopravy požiadalo VLA o zabezpečenie štúdia leteckých technických špecialistov pre potreby civilného letectva.
"Vybrali si nás, pretože vedia, že sme jedinou vysokoškolskou vzdelávacou inštitúciou, ktorá kompletne zabezpečuje prípravu v jednotlivých leteckých odboroch. V tejto súvislosti je však potrebné spomenúť, že v tomto roku máme od zahraničných partnerov požiadavku na zabezpečenie výcviku zahraničných pilotov v rozsahu 1600 letových hodín. Kompetentní to vedia, ba to od nás požadovali a teraz sa takto rozhodli."
Na odbornú spôsobilosť i svetové uznanie akadémie, ktoré nevedia oceniť kompetentní na ministerstve obrany, poukazuje fakt, že v marci prídu z poverenia federálneho leteckého úradu USA do Košíc štyria americkí piloti a dvaja technici, ktorí na Slovensku absolvujú výcvik.
"Líder severoatlantickej aliancie USA berie našu školu vážne a my ideme akadémiu z rozhodnutia určitých ľudí likvidovať. Zase sa niečo zruší na východe, organizácia, ktorá je zabehnutá. O pár rokov zistíme, že to nebolo múdre rozhodnutie a na novovybudovanie akadémie bude potrebných niekoľko miliónov. To, čo nám iní závidia, ideme rušiť? Ministerstvo sa oháňa slovami, že Slovensko nepotrebuje toľko pilotov, no my podotýkame, že k lietadlám patria aj technici, ktorých taktiež školíme. Nehovoriac o tom, o koľko je lacnejší výcvik u nás oproti zahraničiu."
Prvých študentov by Akadémia obrany mala prijať pravdepodobne v roku 2003, pričom vzdelávanie v akreditovaných študijných programoch nového odboru bude vychádzať z požiadaviek Generálneho štábu Armády SR.
Podľa riaditeľa odboru politiky vzdelávania sekcie ľudských zdrojov ministerstva obrany Michala Pružinského, nová Akadémia obrany bude vysokoškolskou vzdelávacou ustanovizňou. Okrem vysokoškolského štúdia bude jej úlohou zabezpečiť kariérne vzdelávanie profesionálnych práporčíkov, dôstojníkov a občianskych zamestnancov rezortu ministerstva obrany na plnenie úloh v rozhodujúcich funkciách Modelu ozbrojených síl 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.