diecézy v Saratove (juh európskej časti Ruska), Novosibirsku (západná Sibír) a Irkutsku (východná Sibír).
Hovorca Vatikánu zdôraznil, že katolícka cirkev si želá touto reorganizáciou prispieť k zlepšeniu dialógu a spolupráce s ruskou pravoslávnou cirkvou, ktorú vždy podporovala. Počas uplynulých desiatich rokov venovali podľa jeho slov rozličné katolícke organizácie, ako napríklad Kirche in Not, ruskej pravoslávnej cirkvi 17 miliónov dolárov.
Predstaviteľ pravoslávneho patriarchátu v Moskve voči rozhodnutiu pápeža okamžite protestoval, nazývajúc ho pokus o pokračovanie misionárskej práce katolíckej cirkvi v Rusku. Podľa vyjadrenia Igora Vyjanova, povereného vzťahmi s ďalšími kresťanskými cirkvami, pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy, v Rusku nie je toľko katolíckych veriacich, aby bolo potrebné pre nich vytvárať biskupstvá. Navyše, katolícke obyvateľstvo netvorí také kompaktné komunity ako v Litve, západnom Bielorusku či na Ukrajine.
Formálne upevnenie prítomnosti katolíckej cirkvi v Rusku môže viesť k odloženiu prípadnej pápežovej návštevy Moskvy. Vzťah oboch cirkví je od pádu komunizmu v roku 1989 pomerne chladný, pravoslávna cirkev vopred varovala, že ak Vatikán urobí "podstatné zmeny cirkevného poriadku katolíckej cirkvi v Rusku", postaví tým "závažné prekážky do cesty vzájomnému dialógu medzi oboma cirkvami".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.