Stred pod britským velením. Susedí s prápormi zo Švédska, Veľkej Británie a Francúzska. Päťstočlenný spoločný 1. česko-slovenský prápor, ktorého súčasťou je i 100-členná slovenská rota, bude po 1. marci tohto roku chrániť v Kosove i osadu Sekinača. Ďalšími hlavnými úlohami Čechov a Slovákov bude zaisťovanie prejazdnosti hlavných ciest i priechodov z Kosova do Srbska, vytváranie bezpečného prostredia pre miestne obyvateľstvo, potlačovanie nelegálnej činnosti či kriminality i podpora ekonomických aktivít v regióne.
Veliteľom druhej roty 1. česko-slovenského práporu je mjr. Ivan Kováč. Skoro 60 percent Kováčových spolubojovníkov sa už mierovej misie zúčastnilo. Rota je zložená z profesionálov z martinského Práporu okamžitej reakcie. Patrí k nim aj 26-ročný čatár Peter Gallo. Pochádza zo Slavošoviec, okres Rožňava. Otec dvoch detí je v armáde už štvrtý rok. Prečo tento vyučený stolár podpísal kontrakt s vojskom?
"Armáda síce nezaručuje bohvieaké príjmy, ale oceňujem pravidelný príjem a sociálne istoty. Okrem toho ma táto práca baví," konštatuje profesionálny poddôstojník O. Gallo.
V Martine i v misii pôsobí ako pancierovník. Do čoho investuje ušetrené peniaze z Kosova?
"Jednoznačne na byt, pretože doteraz bývame v podnájme."
Možno vďaka tejto vidine bude jeho manželka znášať odlúčenie ľahšie.
"Trochu si už zvykla, pretože do Martina dochádzam na týždňovky," povedal O. Gallo.
Súčasťou prípravy slovenských vojakov na mierovú misiu do Kosova bolo v januári zaujatie obranných pozícií okolo chránenej osady v juhočeskom Vojenskom výcvikovom priestore Boletice.
"Opustená stará sedliacka usadlosť Třebovice v boletickom výcvikovom priestore je takmer kópiou kosovskej Sekinače, takže podmienky na výcvik boli skoro ideálne," konštatoval I. Kováč.
Slavošovčan P. Gallo zhodnotil, že výcvik v Boleticiach sa vydaril aj preto, lebo sa spriatelili s českými kolegami, na ktorých sa v neľahkých a neraz i v nebezpečných situáciách budú musieť vzájomne spoľahnúť.
Spoločný prápor operuje v území s rozlohou 435 km štvorcových. Ide o poslednú srbskú enklávu. Pred vojnou žilo v spomínanej oblasti asi 10 percent srbského obyvateľstva. Dnes v tejto severnej časti Kosova, ktorá hraničí so Srbskom, ostalo posledných dvadsaťštyri Srbov a to práve v Sekinači. Kosovskí Albánci, ktorých žije v priestore dislokácie našich vojakov 13,5 tisíc, tvoria absolútnu väčšinu.
"Situácia v oblasti je z vojenského pohľadu pokojná, no naďalej sú problémom kriminálne aktivity," zhodnotil veliteľ spoločného práporu pplk. Jiří Dragan.
V armáde Českej republiky pôsobí ako veliteľ 73. mechanizovaného "Hanáckeho" práporu v Přáslaviciach, z ktorého je zostavená i základná kostra vysielaného českého vojenského kontingentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.