(RMO PR) Tibor Loran. V zastúpení RMO PR namieta v nej porušenie článku 34 ods. 2. Ústavy SR
Spomínané rozhodnutie oznámila RMO PR najvyšším ústavným činiteľom SR, celému Európskemu spoločenstvu, veľvyslancom pôsobiacim v SR i medzinárodným organizáciám pre ľudské práva. Podľa slov Lorana na brífingu počas rokovania RMO PR v Košiciach právo na vzdelanie v materinskom jazyku umožňuje nový školský zákon len občanom českej, maďarskej, nemeckej, poľskej a ukrajinskej, respektíve rusínskej národnosti. Dodal, že rómske deti sú znevýhodnené oproti iným národnostiam, pretože nemôžu využívať ústavné právo, ktoré im umožňuje Ústava SR i viaceré ďalšie právne úpravy, vrátane Smernice Rady Európskej únie o rovnakom zaobchádzaní s osobami bez ohľadu na rasový, či etnický pôvod.
RMO PR podľa Lorana využila všetky možnosti riešenia spomínaného problému, keď v priebehu minulého roka oslovila členov vlády i parlamentu s poukázaním na dôsledok prijatia novely pre rómske etnikum.
V tejto súvislosti vyzvali vládnu splnomocnenkyňu pre rómske komunity Kláru Orgovánovú, aby začala riešiť skutočné problémy Rómov, tak ako jej to ukladá štatút jej úradu, a aby prestala zavádzať vládu a verejnosť tvrdením, že rómsky jazyk nebol kodifikovaný. Podľa ich tvrdenia rómčina bola kodifikovaná v roku 1971, pričom pripustili potrebu rekodifikácie svojho jazyka.
Podľa textu vyhlásenia poskytnutého novinárom RMO PR podporuje na post ombudsmana banskobystrického advokáta Jána Hrubalu, ktorého odporúča poslancom NR SR zvoliť do spomínanej funkcie. Vyjadrili ľútosť, že v procese výberu kandidátov sa "nenašiel ani jeden poslanec, ktorý by podporil aj farebne odlišného nominanta, i keď spĺňal všetky predpoklady".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.