už informovali, Úsmev ako dar sa aktívne podieľa na tom, aby sa detské domovy internátneho typu premenili na DD rodinného typu.
"V Poľsku tento proces trval päť, šesť rokov. Na Slovensku vláda uvažuje o desiatich až trinástich rokoch," uviedol manažér prešovskej pobočky SPDDD-ÚaD Ivan Kriššák a zdôraznil, že cieľom 'úsmevákov' je ukončiť transformáciu do piatich rokov. Pre tento účel zriadili i fond Domov pre úsmev. Zároveň zakúpili licenciu na vzdelávací program PRITE, v ktorom sa momentálne školí 28 trénerov. Tí budú následne zaškoľovať pracovníkov zariadení pre deti.
Podľa Kriššákových slov sa v minulom roku kompletne pretransformoval - spomedzi ôsmich domovov v Prešovskom kraji - na domov rodinného typu DD v Šarišských Michaľanoch a čiastočne DD Medzilaborce. V čom sú výhody rodinných DD oproti internátnym?
"Detské domovy internátneho typu majú viaceré nevýhody. Deti sú tam v prostredí anonymity, striedajú sa vychovávatelia... Podľa výskumov dostávajú 140 príkazov a usmernení denne," uviedol I. Kriššák, ktorý podotkol, že v domovoch internátneho typu sa prejavuje takzvaný syndróm okienka. Teda, že deti nie sú zvyknuté na štandardné prostredie, ale na to, že im niekto, koho nevidia, podá stravu cez okienko. Sú tak menej samostatnejšie ako chovanci DD rodinného typu. Ako skonštatoval Ivan Kriššák, v rodinných DD sú deti aj komunikatívnejšie a dosahujú lepšie študijné výsledky.
"Nie je to búranie priečok. Na transformáciu musia byť pripravení nielen pracovníci domovov, ale i deti," doplnila členka Lenka Bindzárová z prešovskej pobočky SPDDD-ÚaD. Jednou z foriem prípravy detí je aj Anjelský program,
"V tom najširšom zmysle slova ide o akúkoľvek činnosť našich dobrovoľníkov - anjelov v detských domovoch a osobitných školách internátnych," vysvetlila Katka Klobušiaková, ktorá je v prešovskej pobočke SPDDD-ÚaD zodpovedná za Anjelský program. Podľa jej slov sa prešovské anjelské tímy, v ktorých je dovedna 21 až 27 dobrovoľníkov, starajú o 14 zariadení v kraji.
"Zo začiatku sme možno boli rušivý element, dnes už sú sami pracovníci iniciátormi a ženú deti na stretnutia s nami," uviedla K. Klobušiaková a dodala, že harmonogram program návštev 'anjelov' konzultujú s vychovávateľmi. Dobrovoľníci, ktorí sa podieľajú na formovaní osobnosti dieťaťa, prichádzajú do domovov zväčša v sobotu. Okrem toho zvyknú chodiť s deťmi na víkendovky, čo sú trojdňové akcie, prevažne na chate mimo zariadenia.
Lenka Bindzárová zhodnotila rok prešovskej pobočky SPDDD-ÚaD ako úspešný. Okrem iného uviedla, že traja 'domováci' začali študovať na vysokej škole.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.