súčasný systém kategorizácie liekov. Náklady na lieky znášajú jednotlivé nemocnice, ktorých rozpočet neraz nepostačuje. Ústavné lekárne sú odkázané na chabé rozpočty. Spôsobuje to posuny v platbách a zásobovanie liekmi je nepravidelné. Onkologická liečba patrí medzi finančne najnáročnejšie. Na jedného pacienta stojí terapia od desiatok do stoviek tisíc korún.
"Nemôžem potvrdiť, že situácia so zásobovaním liekov pre našich pacientov je havarijná. Oproti iným nemocniciam máme menej pacientov. U nás sa realizuje len chemoterapia. Na rádioterapiu využívame nemocnicu v Košiciach, alebo Rimavskej Sobote. Niektoré lieky dostáva pacient u nás, iné už na vyššom pracovisku. U nádorových ochorení je nutná komplexná liečba. Zatiaľ sme nemuseli žiadnu liečbu vynechať ani preložiť. Všetko ide podľa plánu," povedala vedúca onkologického oddelenia Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Rožňave MUDr. Zlata Šimkovičová. Uviedla, že na objednané lieky musia vždy istý čas čakať. Dodávka sa však objavila vždy do tej doby, kedy potrebovali lieky pacientovi nasadiť.
Rimavskosobotské onkologické oddelenie tamojšej nemocnice má v porovnaní s Rožňavou početnú spádovú oblasť, približne stotisícovú. Prijímajú pacientov nielen z Rimavskej Soboty, ale aj z Rožňavy, Revúcej, Lučenca, Veľkého Krtíša. "Hlavný problém v otázke zásobovania liekmi pre onkologických pacientov je v tom, že nemocnice nemajú oddelenú ambulantnú liečbu od nemocničnej. Lieky na cytostatiká sa v takom prípade míňajú na bežnú prevádzku nemocnice. U nás je financovanie oddelené, takže je financií o niečo viac. Musíme však veľmi zvažovať, komu čo predpíšeme, pretože to limitujú poisťovne," poznamenal predseda Gemerskej ligy proti rakovine a konateľ Avimed s. r. o. Rimavská Sobota MUDr. Vincent Alakša.
Na nákup liekov pre onkologických pacientov majú v rimavskosobotskej nemocnici mesačne 140-tisíc. Pričom niektoré cytostatiká stoja aj 70-tisíc korún. Neraz to pokryje len liečbu pre jedného pacienta. "Vďaka poisťovniam, ktoré lieky nelimitujú, to vieme utiahnuť. Denne vykonáme minimálne osem chemoterapií," dodal V. Alakša.
Liečbu odsunuli doposiaľ najviac o jeden týždeň. Terajší stav s liečivami považuje V. Alakša za systémový nedostatok, nepripisuje ho nemocniciam.
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.