prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov. Aktuálny 500-korunový poplatok považuje podnikateľka za nereálny a vzhľadom na vysokú mieru nezamestnanosti v meste za ťažko realizovateľný.
"Mojou nevýhodou je v tomto prípade fakt, že som podnikateľka a za každého zamestnanca musím vyplatiť 1200 korún ročne. Pritom v jednom zo svojich obchodov prakticky ani neprodukujem odpad. Chceme, aby sa poslanci a vedenie mesta zamyslelo nad svojím rozhodnutím. Zatiaľ nemám konkrétny návrh sumy, pretože v súčasnosti sa len informujem o riešení tohto problému v mestách, ktoré sa množstvom obyvateľov a štruktúrou podobajú na Rožňavu," povedala s rozhorčením I. Gresová.
Vypísať petíciu ju napadlo pri odovzdávaní tlačív. Zastáva názor, že niektorí obyvatelia nebudú túto sumu schopní zaplatiť a že problém musia riešiť aktívne.
Petičné hárky sú od piatku minulého týždňa k dispozícii v podnikateľkinom nemocničnom bufete a medzi jej známymi, ktorí v meste zbierajú podpisy. "Zatiaľ sa podpísalo 360 obyvateľov mesta. Stretávam sa s nadšením, ale aj s pochybovačnými názormi ľudí, ktorí napriek podpísaniu petície neveria, že sa problém vyrieši. Vyplnené hárky každý deň pribúdajú. Nemáme čo stratiť," uvažuje I. Gresová.
Petícia potrvá do druhej polovice februára, kedy by sa podľa I. Gresovej touto problematikou malo zaoberať aj mestské zastupiteľstvo.
Rožňavský primátor František Kardoš o tejto petícii zatiaľ informovaný nebol, avšak ako prisľúbil, bude sa ňou zaoberať. "Dostali sme už jeden podnet ohľadom stanovenej ceny za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov z mestskej časti Nadabula. Tlačivo však neobsahovalo všetky podmienky petície. My sme sumu stanovili na základe nie práve najlepšieho zákona o odpadoch. Preto sa k tomu vrátime a problém budeme riešiť," dodal primátor.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.