Školstvo, ktorého ekonomická situácia z roka na rok dostávala do pozície žobráka, začalo byť totiž charakteristické nízkymi učiteľskými platmi. Školské triedy základných škôl, v ktorých by žiaci mali nadobúdať vedomosti, potrebné pre ďalší ich život začali preto "okupovať" ako učitelia absolventi stredných škôl. Dokonca, cudzie jazyky na niektorých školách začali vyučovať dievčatá, ktoré znalosti nadobudli ako opatrovateľky detí v krajinách, kde sa hovorí nemecky a anglicky.
"Vysoké školy síce zvyšujú počty prijatých študentov, ale najväčší problém spočíva v tom, že títo absolventi nikdy neprídu do školskej praxe. Na 98 percent tí, ktorí ukončia filozofické a pedagogické fakulty odchádzajú do súkromného sektoru alebo za hranice," popísal situáciu vedúci odboru školstva na Okresnom úrade v Spišskej Novej Vsi PaedDr. Vladimír Klein.
Podľa jeho ďalších slov, v školstve v spišskonovoveskom okrese nie je táto problematika veľmi vypuklá. "Stopercentné zastúpenie kvalifikovaných pedagogických pracovníkov máme v materských školách, v školských kluboch detí a nemáme problém, ani s triedami od prvého do štvrtého ročníka," špecifikoval V. Klein.
Podobne ako v ostatných regiónoch deficit kvalifikovaných učiteľov pociťujú hlavne obce, kde je vysoká populácia Rómov a tá istá situácia vládne aj čo sa týka učiteľov cudzích jazykov. "Riešime to tak, že na spišskonovoveskom detašovanom pracovisku nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa, filozofická fakulta, sa otvorilo rozširujúce štúdium učiteľov nemeckého jazyka. Predpokladá sa, že od septembra sa otvorí takéto štúdium aj čo sa týka anglického jazyka," navrhol možné východisko z tejto situácie vedúci odboru školstva na OÚ v Spišskej Novej Vsi.
Túto situáciu, ktorá jednoznačne vlastní prívlastok apelujúci problém, by mal riešiť nový zákon o verejnej službe platný od 1. apríla. "Po tomto dátume už bude problematické prijať do zamestnania nekvalifikovaného učiteľa. Pripravuje sa však novela, ktorá bude stanovovať určité výnimky," povedal V. Klein. Tie budú napríklad stanovovať do akého obdobia si bude musieť už v školstve zamestnaný nekvalifikovaný učiteľ doplniť vzdelanie. Ale ako ďalej dodal vedúci odboru školstva tento zákon je tzv. vatičkový, pretože sa myslí na všetky alternatívy a v žiadnom prípade nedôjde k situácií, aby školstvo muselo hromadne prepúšťať pedagógov bez patričného vzdelania.
"Aj šofér autobusu musí mať kvalifikáciu na svoju prácu," odpovedal vedúci odboru školstva na otázku, či slovenský novodobý fenomén, nekvalifikovaných učiteľov pokladá za vážny problém.
Na druhej strane zase jednotlivé odbory školstva v regiónoch sú nútené aj týmto nepopulárnym krokom, čiže umožniť postaviť sa za katedru aj tým, ktorí nemajú na túto prácu potrebné vzdelanie. "V posledných rokoch zo strany žiakov a učiteľov zvýšený záujem o vyučujúci jazyk anglický a nemecký. A my nemôžeme v žiadnom prípade nútiť rodičov, aby svoje deti dávali na ruský jazyk. Učiteľov tohto druhu máme totiž dostatok," dôvodil V. Klein.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.