ostáva košický podnikateľ Vladimír Fruni.
Oznam, ktorý našli klienti spoločnosti minulý pondelok na dverách, tvrdil, že investor spoločnosť kúpil už na konci januára tohto roku. Svoj odchod investor, ktorý chce zostať v anonymite pre obavy z poškodenie mena, odôvodnil situáciou na Slovensku. "Investor je znechutený pomermi na Slovensku, najmä prístupom slovenských štátnych orgánov, ktoré začali neštandardne konať po zverejnení informácie o plánovanej zmene majiteľa (...), čím znemožnili začatie auditu," píše sa vo vyhlásení.
Podľa investora sa téma zatvorenia pobočiek dostala z vecnej roviny do roviny polemík, zbytočne sa spolitizovala a účelovo sa okolo nej vytvárali fámy.
Čo bude ďalej s Horizontom, hovorca spoločnosti Marián Kardoš nevedel povedať. Tvrdí však, že spoločnosti Horizont a B.M.G. by nemali skončiť svoju činnosť. "Spoločnosť Horizont ako celok je natoľko likvidná, že by nemala mať problém uspokojiť svojich vkladateľov, aj keď tí sa ako tichí spoločníci zaviazali znášať aj prípadné straty svojich vkladov," povedal Kardoš. Podľa neho sú výplaty prostriedkov abonentom spolu so sľúbeným výnosom viazané na presný časový termín. "Súčasný mediálny šum vytvoril dojem, že prostriedky treba všetkým klientom vyplatiť naraz. Pevne verím, že v dohľadnom čase spoločnosť naštartuje svoju činnosť v štandardnom režime a prípadným záujemcom umožní vkladať svoje prostriedky."
Spoločnosť zatiaľ nerokovala so žiadnym ďalším investorom, aj keď nedávno informovala, že eviduje viacerých záujemcov o vstup. "V súčasnej situácii, keď v predvolebnom období všeobecne klesá objem priamych zahraničných investícií smerujúcich na Slovensko, je to problematické," povedal Kardoš.
MEDZITITUL: Predbežný správca
Vo vyhlásení odchádzajúceho investora sa spomína aj predbežný správca. Podľa našich informácií návrh na konkurz už bol podaný a ak bol predbežný správca vymenovaný, je možné, že Horizontu alebo B.M.G. hrozí v blízkom čase konkurz.
Konkurz môže príslušný súd vyhlásiť okamžite po podaní návrhu alebo v prípade pochybností môže ustanoviť predbežného správcu, ktorého úlohou je posúdiť, či existuje dôvod na jeho vyhlásenie.
Predbežný správca má okrem toho posúdiť, či má zmysel konkurz vôbec vyhlasovať - či má spoločnosť dostatok majetku na zaplatenie nákladov na správu.
"Predbežný správca má právo nazerať do obchodných kníh, kontrolovať účtovné závierky alebo iným spôsobom skúmať majetok. Vykonáva činnosť do vyhlásenia konkurzu. Proti rozhodnutiu súdu o ustanovení predbežného správcu sa nie je možné odvolať," povedal nám právnik Peter Chrašč.
V prípade komplikovanej štruktúry skupiny Horizont môže predbežný správca zisťovať skutočný stav aj niekoľko mesiacov. V prípade, že správca zistí, že dôvody sú, súd konkurz vyhlási a vymenuje správcu konkurznej podstaty.
Aj počas pôsobenia predbežného správcu môže spoločnosť naďalej fungovať a podnikať. "Všetky úkony vykonané jej manažmentom však podliehajú súhlasu predbežného správcu, v opačnom prípade sú neplatné. Jeho súhlasu podlieha aj vyplácanie akýchkoľvek vkladov," povedal Chrašč.
Autor: gk, tk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.