niekoľko rokov fungovalo v absolútne nevhodných podmienkach. Provizórium, ktoré nemalo pôvodne trvať dlhšie ako pol roka, po nekonečnom triapolroku konečne skončilo a tak sa malí pacienti môžu konečne presťahovať do podmienok, aké im prináležia. Oficiálne otvorenie nových priestorov sa uskutoční v magický deň so štyrmi dvojkami a nulkami v kalendári, teda budúci štvrtok. Ale srdečné poďakovanie dobrodincom oddelenia vyjadria jeho pracovníci už túto sobotu na štvrtom benefičnom plese detskej onkológie.
Tradíciu benefičných plesov začala Spoločnosť detskej onokógie Košice písať pred troma rokmi, kedy sa zrodila myšlienka poďakovať touto formou sponzorom za prejavenú priazeň. Onkológovia sa tiež rozhodli udeliť svojim najvýznamnejším sponzorom ocenenie za šľachetný čin roka. Tentoraz ho dostane jediná osoba. Ocenenie prevezme za finančný príspevok 3,6 milióna korún od spoločnosti U.S. Steel Košice a svoje osobné zasadenie jej prezident John. H. Goodish, ktorý intervenoval i za vydanie samotného povolenia na rekonštrukciu.
Pozvanie na ples, ktorý bude mať ako obvykle skôr komornú atmosféru, prijali aj ďalší sponzori oddelenia detskej onkológie. Hostia si môžu zakúpiť buď klasickú, alebo sponzorskú vstupenku, ktorej cena je desaťnásobne vyššia a výťažok z nej poputuje na konto Spoločnosti detskej onkológie. O dobrú zábavu sa postarajá skupina Peha, Rasťo Piško, Helena Okresová a Zoli Šalai a prítomné dámy by tiež mala osloviť nová kolekcia módnej návrhárky Ivety Sepešiovej.
Mimochodom, oddelenie detskej onkológie v Košiciach vzniklo v roku 1984 ako vôbec prvé samostatné pracovisko na Slovensku, ale odvtedy podľa terajšej primárky Iriny Oravkinovej nepretržite kočovalo. Od svojho vzniku sa päťkrát sťahovalo, pričom jeho posledné umiestnenie, bolo absolútne nevyhovujúce.
"Najlepšie by nám bolo asi v maringotke," dodala na margo kočovnej histórie s istou dávkou sarkazmu I. Oravkinová. Ako však podotkla, ministerstvo zdravotníctva prisľúbilo v tomto roku uvoľniť na technické dovybavenie oddelenia päť miliónov korún, takže podmienky malých pacientov s onkologickými chorobami by sa mali definitívne zlepšiť.
Žiaľ, ročne ich počet vzrastie asi o päťdesiat nových prípadov. Celkovo liečia na oddelení do dvesto pacientov formou hospitalizácie a ďalších takmer päťsto ambulantne. Ako podotkla primárka, zabezpečiť pre ne lieky je každodenným problémom, deň obvykle začína naliehaním na ústavnú lekáreň a obvolávaním dodávateľov cytostatík.
"Na lieky dostaneme mesačne tristopäťdesiat tisíc korún, avšak nakúpime ich za šesťstotisíc... Neraz musel životne dôležité lieky zakúpiť Spolok detskej onkológie, aj keď to stanovy výslovne zakazujú neziskové organizácie by nemali suplovať povinnosti štátu. Ale s cytostatikami je problém na celom Slovensku, v Bratislave to riešia obdobným spôsobom," konštatovala Irina Oravkinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.