Športovcom, ale i ďalším pacientom chráni zdravie, lieči, stará sa o prevenciu, pomáha pri bolestiach, úrazoch a ďalších medicínskych činnostiach, takého ho poznáme už desiatky rokov MUDr. Richarda Prognera.
Okrem práce praktického lekára, celý svoj medicínsky život zasvätil telovýchovnému lekárstvu. Stretávame ho s neodmysliteľným lekárskym kufríkom na športoviskách mesta i okresu. Skromného, v práci dôsledného, milujúceho šport, pre ktorý, hlavne jeho aktérov je mimoriadne dôležitý.
"Prakticky celú mladosť, samozrejme pri štúdiách na gymnáziu, som sa cieľavedome pripravoval na medicínsku dráhu. Po maturite v roku 1952 a prijímacích skúškach na medicínu, som úspešne absolvoval Lekársku fakultu v Košiciach, kde so promoval 12. júna 1959. Štúdium bolo pre mňa prvoradé. Športová činnosť bola absolútne všestranná. Hral som futbal, volejbal, basketbal, volejbal, basketbal, ďalej to bolo plávanie, lyžovanie. V roku 1950 bola moja orientácia zameraná na tenis. Hrávali sme na ihrisku pod Blamontom, ktoré však bolo žiškovou školou zrušené. V tej dobe sa na tenis pozeralo ako na buržuazný šport. Nás nič od tenisu neodradilo, hrali sme v drevárskej škole na antuke.
Z tej doby si cením účasť vo finále ŠHM v Brne vo volejbale, ako reprezentant Košického kraja. Vtedy sa písal rok 1952. V rokoch 1955 1957, ako tenista Lokomotívy Spišská Nová Ves sme vyhrali celoslovenskú divíziu. Tenis bol môj šport číslo jeden," spomína MUDr. Richard Progner. Už ako lekár, popri náročnej práci jeho záujem o šport bol nezmenený. Život bez športu si nevedel predstaviť.
V šesťdesiatich rokoch pracoval v metropole Spiša ako prakticky lekár Dr. Vrábel, ktorý zo Spišskej Novej Vsi odišiel.
"Tieto okolnosti ma priviedli do futbalového klubu, ako klubového lekára. Od roku 1962 vykonávam túto funkciu do dnešných dní, čo predstavuje 40 rokov. Náročných, ale krásnych. Zranenia a choroby športovcov neobchádzajú. Každý môj zásah, lekárska pomoc, liečenie, ktoré vracalo športovcov späť na športovisko, to je úžasný pocit. Pracoval som aj pre hokej, basketbal a ďalšie športy," pokračuje v rozprávaní R. Progner.
Telovýchovné lekárstvo bolo ďalšou činnosťou v tomto obore. Úspešná atestácia pre telovýchovné lekárstvo v roku 1982, ako jediného lekára v meste i regióne, určila pre túto zaujímavú prácu až do dnešných dní. Pred rokom 1982 sa zriadilo Okresné telovýchovné lekárstvo pre športovcov mesta i okresu.
Čo obsahuje práce športového lekára? To je široká škála. Predovšetkým je to prevencia, povinné prehliadky, testovanie na záťaž, všetko v laboratórnych podmienkach a ambulancii. Výsledky slúžia trénerom, ako môžu športovca zaťažovať a pod. Druhou časťou je liečba zranenia, drobné úrazy, natiahnuté väzivá, zranené svalstva atď. Účasť lekára na športových podujatiach je dôležitá a povinná. Okamžitá pomoc pri zraneniach v hokeji, futbale je v určitých momentoch rozhodujúca.
"Na oddelení telovýchovné lekárstva, ako prví na Slovensku, sme zaviedli preventívne prehliadky a záťažové testy členov Horskej služby. Z mojej práce telovýchovného lekára si spomínam na slávnu éru spišskonovoveských futbalistov, ďalej hokejistov, volejbalistov, basketbalistov, atlétov. Veľmi intenzívne som prežíval ich úspechy, ale aj prehry. Radosť z ich zdravia a úspechov bola spoločná," dodáva MUDr. Richard Progner.
Veľká starostlivosť patrila strediskám talentovanej mládeže, športovým triedam a tréningovým strediskám mládeže. Každý rok absolvovali lekárske prehliadky a testy.
"Žiaľ, musím konštatovať, že došlo k nepochopiteľnému zásahu terajšieho vedenia a riaditeľa NsP v Spišskej Novej Vsi, ktorý 1. apríla 2001 zrušil Oddelenie telovýchovného lekárstva. Je to v každom prípade negatívny jav. Snažím sa robiť prehliadky, ale bez prístrojového vybavenia, testovacie zariadenia, ktoré bolo odobraté, sa testy nemôžu robiť. Chýbajú prístroje pre funkčnú diagnostiku, ergometria s kardioskopom, ktoré sú odložené niekde v sklade!" vysvetľuje súčasnú situáciu v telovýchovnom lekárstve MUDr. R. Progner.
Nech je situácia v zdravotníctve akákoľvek, finančná i organizačná, aj z pozície poisťovne, v žiadnom prípade zrušenie telovýchovného lekárstva v Spišskej Novej Vsi nie je opodstatnené a absolútne nepochopiteľné. Ide o zdravie stoviek mladých ľudí (žiakov, dorastencov, seniorov) proste športovcov, ktorí pravidelnú lekársku prehliadku a funkčné testy potrebujú. Treba veriť, že príde k okamžitému obnoveniu telovýchovného lekárstva v NsP v Spišskej Novej Vsi, v opačnom prípade je to tragédia a nezodpovednosť cesta späť o 50 rokov.
Do akej miery je lekár fanúšikom?
"Lekár na športoviskách nemôže byť fanúšikom. Stále som lekárom pre domácich aj pre súperov. Lekárska pomoc nepozná klubovú príslušnosť. Čo sa týka otázky docenenia športového lekára, v súčasnej dobe to nemôžem potvrdiť. Skôr je to naopak," vysvetľuje R. Progner, ktorý počas svojej doterajšej lekárskej dráhy rád spomína na funkciu lekára reprezentačného družstva Československa v basketbale juniorov - účasť na majstrovstvách Európy. Podľa jeho slov, každé obdobie malo svoje špecifikum, svoje poslanie a krásu.
Z ocenení, ktorých má veľa, si najviac váži Tiršovú medailu z roku 1991 za celoživotnú prácu v oblasti telovýchovy a športu. Ďalej je to ocenenie za rozvoj československého športu tretej až prvej triedy, ocenenie ministrom zdravotníctva za zabezpečenie zdravotnej činnosti počas Svetovej zimnej univerziády v roku 1987, ocenenie za rozvoj mesta, okresu, Východoslovenského kraja, Zlatý odznak Horskej služby.
Okrem funkcie lekára, Richard Progner bol dlhoročným členom futbalového výboru Lokomotívy Spišská Nová Ves. Obdobne to bolo aj na hokejovom poli. Podieľal sa na zriadení športových tried, venoval sa práci vo zväze turistiky a v ďalších telovýchovných funkciách na území mesta a okresu.
Do ďalšej činnosti želáme MUDr. Richardovi Prognerovi veľa zdravia a spokojnosti zo zdravia športovcov a ďalších pacientov.
Autor: Vendelín IVANČÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.