ceny však oproti bežným dňom astronomicky stúpli. Cena za jednu červenú ružu, o ktorú je najväčší záujem sa včera pohybovala od 80 do 95 korún. V istom popradskom kvetinárstve, ktoré sme navštívili, nám tamojšia vedúca povedala, že obchodníci sú v tom nevinne. "My nemôžeme za to, že ceny rezaných kvetov stúpli. Ceny dvihli Holanďania," konštatovala vedúca.
Prirodzene sme pátrali po príčinách takéhoto stavu. V kežmarskom veľkosklade jedného z najväčších distributérov rezaných kvetov v okolí spoločnosti Kvety-Tatry nám potvrdili informáciu, že príčinou vysokých cien je Holandská burza. Podľa slov jedenej z pracovníčok ceny išli hore už minulý týždeň a teraz v podstate kulminujú na najvyšších cifrách. Oproti "všedným" dňom stúpli o 20 až 30 percent. Ako dodala, nejde o všetky druhy kvetov.
"Najväčší záujem je o červené ruže, ale nie všetky druhy ruží sú drahšie, ako obyčajne. Napríklad ruže ružové sú o polovicu lacnejšie, ako obyčajne," vyhlásila pracovníčka. Podľa jej ďalších slov, na vyšších cenách sa podpísal aj nedávny prechod niektorých krajín Európskej únie na jednotnú menu euro. "Musím povedať, že ceny kvetov pravidelne pred významnými dátumami stúpajú. Nejde iba o Valentína. Ceny sa zvyšujú napríklad aj na Vianoce a v týždni, kedy sa oslavuje Medzinárodný deň žien," povedala pracovníčka veľkoskladu, pričom dodala, že ceny kvetov oproti minulému roku až tak nestúpli.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.