štúdia na školách, uviedla včera na stretnutí s novinármi predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl Renáta Králiková.
Ľavičiari sú ochotní podporiť len zákon, kde by bolo garantované bezplatné štúdium vo všetkých formách štúdia. Vládny návrh zákona predpokladá spoplatnenie externého štúdia, aby tak umožnil jeho dofinancovanie v ďalších rokoch a kompenzoval náklady VŠ spojené s jeho prevádzkou, podotkla.
ŠRVŠ sa obáva podávania ďalších pozmeňujúcich návrhov, ktoré v prípade prijatia môžu do značnej miery zdeformovať výslednú podobu zákona. K takýmto návrhom patrí i ponechanie právnej subjektivity fakultám, čo je pri prevode majetku do vlastníctva škôl nerealizovateľná požiadavka. Podľa Králikovej by mala VŠ fungovať ako jeden kompaktný celok.
Nekoordinovanosť prípravy a prijímania pozmeňovacích návrhov k zákonu o VŠ ho môže natoľko destabilizovať, že dôjde k jeho stiahnutiu z rokovania NR SR. V snahe odvrátiť túto situáciu zvolala ŠRVŠ na piatok stretnutie vrcholných predstaviteľov politických strán, kde prediskutujú ďalší postup pri prijímaní zákona a uvádzaní reformy vysokoškolského systému do života.
Podporu ŠRVŠ pri aktivitách za prijatie VŠ zákona listom vyjadrili aj medzinárodné organizácie zastupujúce akademickú obec Národné študentské únie v Európe a Európska asociácia univerzít.
MEDZITITUL: Hlasovanie v parlamente na budúci týždeň
Zákon o vysokých školách (VŠ) je podľa ministra školstva Milana Ftáčnika pripravený tak, aby o ňom poslanci rozhodli pozitívne. Pozmeňujúce návrhy, ktoré gestorský výbor odporučil poslancom schváliť, nenarúšajú základnú filozofiu zákona, ale ho vylepšujú, skonštatoval minister na dnešnom stretnutí s novinármi.
Zákon má podľa neho za sebou všetky formálne procedúry, potrebné na to, aby mohol byť na budúci týždeň spolu so zákonom o Slovenskej akadémii vied a zákonom o vede i technike prerokovaný v parlamente.
Gestorský parlamentný výbor pre vzdelanie, vedu, mládež a šport v spoločnej správe schválil 196 pozmeňujúcich návrhov, z toho 167 odporučil poslancom Národnej rady SR schváliť. Návrh zákona o VŠ bol pridelený desiatim parlamentným výborom, pričom osem výborov poslancom odporučilo zákon schváliť. Výbor pre zdravotníctvo neprijal platné uznesenie a výbor pre pôdohospodárstvo parlamentu odporučil nepokračovať v rokovaní o zákone.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.