schôdze Národnej rady SR.
Premiér Dzurinda dostal 11 otázok, takmer všetky sa dotýkali finančnej oblasti - najmä krachu spoločností BMG Invest a Horizont a činnosti zahraničných bánk na Slovensku. Potvrdil, že bývalá šéfka financií Brigita Schmögnerová podala 16. júla 2001 generálnemu prokurátorovi Milanovi Hanzelovi podnet na prešetrenie finančnej činnosti v B.M.G. Invest a Horizont Slovakia. Jeho informácie doplnil M. Hanzel s tým, že prvý podnet bol na GP zaregistrovaný 24. júla 2001 so stupňom utajenia Tajné. Ako povedal Dzurinda, verejnosť sa všetky informácie dozvie až po získaní výsledkov vyšetrovania celého prípadu.
Premiér ešte odpovedal na otázku národniarky Melánie Kollárikovej, prečo banky neposkytovali obyvateľom vyššie úroky z peňažných vkladov ako miera inflácie. Podľa jeho vyjadrenia úrokové sadzby v roku 1998 z krátkodobých čerpaných úverov dosahovali až 21 percent. O rok neskôr sa znížili na 17 percent, v roku 2000 pod 11-percentnú hranicu a ku koncu roka 2001 klesli pod 9 percent.
Poslanec Gustáv Krajči v snemovni včera uviedol, že za istý druh korupcie považuje poskytovanie informácií od pracovníkov tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR, či operačných stredísk Policajného zboru SR médiám za peniaze. Reagovať na to mal minister vnútra Ivan Šimko osobne, nakoniec jeho list prečítal minister obrany Jozef Stank. Vysvetľuje sa v ňom, že komerčné médiá sa častejšie zaujímajú o aktuálne informácie, preto sa môže zdať, že sú im poskytované komplexnejšie. Vyplýva to podľa ministra zo skúseností zamestnancov tlačového oddelenia.
Podpredseda Národnej rady SR Igor Presperín ukončil predčasne 11. rokovací deň zákonodarcov pre ich nedostatočný počet v snemovni. Mali totiž rozhodovať o schválení novely zákona týkajúcej sa postavenia pracovníkov kancelárie parlamentu, prezidenta a ústavného súdu.
Národná rada SR bude vo svojom zasadaní pokračovať dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.