Takúto interpretáciu šírila opozícia po neúspešnom pokuse odvolať Mikloša. Sergej Kozlík z HZDS tvrdil, že "vzadu mohli prebehnúť aj nejaké obchodné záležitosti. V pohybe sú 4 mld korún provízií".
Premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že HZDS len preto, aby zabránilo privatizácii plynární, dokáže klamať "neskutočným spôsobom". Za absurditu označil tvrdenia Kozlíka aj podpredseda SDĽ Ladislav Orosz. Odmietol, že by ľavicoví demokrati dali politický prísľub, že budú za pád Mikloša.
Podľa ústavy je na odvolanie člena vlády potrebných aspoň 76 hlasov. Miklošovi vyslovilo nedôveru zo 136 prítomných len 60 poslancov. SDĽ sa po odporúčaní republikového výboru zdržala hlasovania okrem Pavla Kanisa. Ten svoj súhlas s odvolaním skomentoval agentúre TASR slovami: "To je moja vec."
Premiér poslancom pohrozil demisiou, ak by Mikloš padol. Ladislav Orosz krátko pred záverečným hlasovaním prečítal rozhodnutie SDĽ, že ústavná a vládna kríza by nebola najlepšou správou pre občanov a ani záujmy krajiny v zahraničí, a "preto sa narozdiel od predsedu vlády zachová zodpovedne a nepodporí návrh opozície".
M. Dzurinda zdôraznil, že doteraz ani jeden koaličný partner nežiadal odchod Mikloša. Podľa premiéra by sa prádlo malo prať vždy vnútri vládnej koalície.
Robert Fico zo Smeru označil postup SDĽ pri odvolaní vicepremiéra za kanibalský, lebo predčasom odvolala vlastnú ministerku, a hlavného vinníka Mikloša nie. Lídrovi Pravej SNS Jánovi Slotovi je "smutno z tých esdéeľkov, tí už, hádam, zapredali aj vlastnú mater".
(sp)
Autor: Martin SEDLÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.