verejnosti prezentovať čo najviac informácií o jeho osobnosti. Doma sa o to snažia bratia Bosákovci, autori faktografickej autobiografie Michal Bosák - americký bankár zo Šariša, v Spojených štátoch zase pôvodom Slováci, profesor univerzity v Pennsylvánii Philip R. Tuhy, ktorého rodičia pochádzali z Bánoviec nad Bebravou a jeho manželka Truda Check-Tuhy. Tá má zase korene v obci Široké v okrese Prešov. Manželia sú v blízkom vzťahu s vnukom Michala Bosáka a potvrdili, že aj syn bankára Francis prišiel až v pomerne vysokom veku na to, aký veľký človek bol jeho otec.
"Nešlo o majetok, peniaze, ale o ideu. Michal Bosák bol síce milionár, ale zároveň unikátna osoba. Syn Francis prišiel neskoro na ten myšlienkový poklad, ktorý zanechal jeho otec, ale neskôr sa nám snažil pri všetkých aktivitách pomáhať. Bol totiž vychovávaný ako milionársky syn, najmladší z rodiny, až som mu niekedy musela pripomínať, čo znamená byť človekom. Ale pochopil," rozhovorila sa úprimne Truda, ktorá inak vedie Spolok slovenského dedičstva. Spomenula napríklad, že bankár Bosák veľmi dobre vychádzal s Írmi, čo inak nie je veľmi prirodzené medzi Slovanmi. Zdôraznila, že aj keď ho v živote stretlo všeličo, keď sa ako 16-ročný mladík pokúšal presadiť za morom, v čase vrcholného bohatstva aj pádu počas veľkej hospodárskej krízy ostal predovšetkým čestným človekom.
Na našu otázku, či sa Spolok slovenského dedičstva zaoberá iba osobnosťou M. Bosáka, alebo má aj iné aktivity, nám povedala, že niekedy sa im síce zdá, že gros aktivít je práve o ňom, no nie je to celkom pravda. "Spolok funguje už takmer tridsať rokov. Našim cieľom je nenechať zabudnúť amerických Slovákov na svoj pôvod a krajinu. Aj tých cudzích radi poučíme o tom, čo znamená pochádzať zo slovianskeho koreňa. Nikto z nás totiž nevie, či je pravým Slovákom. Mnohí naši predkovia odchádzali ešte za čias Rakúska-Uhorska, obyvateľstvo bolo vtedy premiešané. Moji praprarodičia prišli do Ameriky po roku 1800 a ja som veľmi rada, že rodičia ma vychovávali k tomu, aby som nezabudla na svoj pôvod. Mám šťastie, že tu máme ešte mnoho príbuzných," vysvetlila so slzami v očiach.
Z aktivít vyzdvihla najmä jazykové kurzy, lebo mnoho usadlíkov, ktorí sa považujú za Američanov, je štvrtou až piatou generáciou prisťahovalcov a už takmer nepoznajú jazyk, ďalej kuchárske kurzy, kde sa preferujú predovšetkým tradičné slovenské jedlá, ale aj výstavy a iné podujatia. "V Pennsylvánii nájdete najmä rodákov zo Šariša, Zemplína a Spiša. Bohužiaľ, nepoznajú, čo znamená pochádzať z tejto krásnej krajiny a aké bohatstvo v ľuďoch tu je. Niekedy ma až štve, ako ľahko zabudli. Možno doma prežili priveľa ťažkostí a chceli zabudnúť na rodný kraj. Neviem."
Pri spomienkach na rodinu nám prezradila aj svoje malé tajomstvo. Práve v deň tohto rozhovoru totiž oslavovali manželia Truda a Philip Tuhy ôsme výročie sobáša. Vraj sa hľadali veľmi dlho. Truda - roky slobodná a Philip - vdovec sa jedného dňa stretli medzi krajanmi a stále je im spolu dobre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.