prečítanými a málokedy vieme nájsť aktuálny televízny program alebo posledné vydanie obľúbeného denníka.
Jedným z bytových doplnkov, ktorý nepatrí k nevyhnutnostiam, ale spestrí interiér a pomôže pri udržaní poriadku, je stojan na časopisy a noviny. Materiál na výrobu by nemal byť náročný ani pre peňaženku, ani čo sa týka zháňania - drevené polotovary dostať v predajniach pre domácich majstrov, mosadzné drôty na zváranie v železiarstve. Rozmery uvedieme len približne, pretože niekedy sa treba prispôsobiť ponúkanému sortimentu v obchode, alebo sa môžete pridržiavať vlastných predstáv a vytvoriť si vlastný variant stojanu. V takom prípade berte tento návod len ako inšpiráciu.
Základ tvoria nohy, ktoré urobíme z hranolov z tvrdého dreva. Prierez hranolu bude asi 2,5x3,5 cm, výška približne 40 cm. Nohy sú navzájom spojené vodorovnými drevenými rozperami z guľatiny. Použijeme dva hrubšie kusy s priemerom 20 mm s dĺžkou 45 cm, rovnako dlhé dva kusy s priemerom 12 mm, z nich vytvoríme bočné steny. Do širšej strany hranola vyvŕtame diery pre hrubšie rozpery asi 3 cm od horného okraja, a pre tenšie rozpery 10 cm od dolného okraja. Diery majú hĺbku 15 mm. Do hrubších rozpier zároveň vyvŕtame otvory pre drôty s priemerom 3,2 mm. Otvorov bude päť v každej tyčke, vo vzdialenosti 8 cm od seba. Od okrajov tyčiek budú otvory vzdialené 6,5 cm. Pri týchto otvoroch musíme dbať na maximálnu presnosť, vrtáme zásadne vŕtačkou umiestnenou v stojane, aby boli všetky otvory rovnobežné a kolmé na os tyčky, zároveň musia byť v jednej línii rovnobežnej s osou. Hĺbka otvorov bude asi 12 až 15 mm.
Bočné steny (obr. 1) zatiaľ neskladáme napevno, pripravíme si najprv rozpery na čelné steny. Tie budú štyri s priemerom 12 mm a dĺžkou 24 cm. Dve horné umiestníme 5 cm od horného okraja a dve dolné 15 cm od dolného okraja hranolov. Diery pre ne vyvŕtame do hĺbky 1,5 až 2 cm do užších strán hranolov. Keďže sú v rozdielnej výške ako bočné rozpery, nebudú sa s nimi križovať.
Teraz môžeme zostaviť čelné steny (obr. 2), alebo rámy tak, že kratšie štyri čelné rozpery nasunieme do otvorov v hranoloch, do ktorých sme naniesli predtým disperzné lepidlo. Umiestníme ich na vodorovnú podložku a stiahneme hranoly k sebe pomocou stolárskych zvierok alebo špagátom, až kým lepidlo dokonale nazaschne.
Zatiaľ môžeme z drôtov vyrobiť "jasličky". Päť zváracích drôtov s priemerom 3,2 mm ohneme v prostriedku (dostať ich v dĺžke 1 m) pomocou kovovej rúry s priemerom asi 3 cm do uhlu 40°. Rúru upevníme v zveráku. Dávame pozor, aby boli ohyby rovnaké, potom konce drôtov skrátime na 30 cm od ohybu. Takéto zaoblené "véčka" zasunieme do otvorov v hruších rozperách - najprv do jednej, potom do druhej. Urobíme korekcie, aby jednotlivé drôty lícovali a boli v zákryte.
Hotové "jasličky" potom pomocou lepidla zasunieme a zalepíme do čelných rámov stojanu zároveň s tenšími rozperami rovnakej dĺžka ako jasličky (obr. 3). Tým je stojan hotový, zostáva farebná úprava dreva. K mosadzným drôtom sa viac hodí tmavá farba, takže drevené časti natrieme moridlom alebo lakom na drevo s tmavým odtieňom (palisander, mahagón...).
Variant stojanu na časopisy vytvoríme z dvoch priečnych kratších hranolov, ktoré spojíme dvomi kusmi guľatiny. Do nej predtým navrtáme dierky na drôty, ktoré však orientujeme oblúkmi smerom nahor (obr. 4). Časopisy a noviny vkladáme medzi drôty priečne, čo nám pomôže ich mať roztriedené a udržiavať ich v lepšom poriadku.
Prispôsobením rozmerov si môžeme takto vyrobiť aj stojan na videokazety, cédečka a podobne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.