menšie, než doterajšia chránená krajinná oblasť, pribudne mu však ochranné pásmo, ktoré každému národnému parku zo zákona prislúcha. Vlastné územie parku bude mať rozlohu 34 611 hektárov a ochranné pásmo zaberie ďalších 11 741 hektárov.
Vyhlásenie v poradí ôsmeho slovenského národného parku, o ktorom v stredu rozhodla vláda, si vyžiada približne 950-tisíc korún. V prvej fáze sa neuvažuje s personálnym posilnením správy chráneného územia. V súčasnosti tam pôsobí osem pracovníkov, z toho dvaja strážcovia. Finančné nároky sú spojené najmä s preznačením územia a vydaním nových máp, čo si vyžiada približne 340-tisíc korún. Na vypracovanie podkladov na vklad územia do katastra nehnuteľností je potrebných 10-tisíc korún. Najväčší podiel na obhospodarovaní lesného pôdneho fondu majú Lesy SR, lesné závody Rožňava a Košice, ktoré sú podľa evidencie katastra nehnuteľností užívateľmi 26 630 hektárov, čo predstavuje 95,76 percent celkovej výmery lesných pozemkov v NP. Na jeho území sa nachádza viacero rastlinných druhov vedených vo svetovej ako aj európskej červenej knihe ohrozených druhov. Okrem toho sa tu vyskytuje viac ako 300 kriticky ohrozených druhov stanovených na základe národných noriem. Zo živočíšnych druhov sa tu vyskytuje 14 druhov obojživelníkov, 11 druhov plazov, 218 druhov vtákov a 71 druhov cicavcov, z nich 22 netopierov zaradených do červenej knihy ohrozených druhov.
Jaskyne Slovenského krasu a priľahlého Aggtelekského krasu v Maďarsku boli 9. decembra 1995 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.