okrese Rožňava je uzavretý. Policajti oddelenia násilnej kriminality odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Rožňave zistili, že chlapec si okolnosti prípadu vymyslel.
Tvrdil, že v deň odovzdávania polročných vysvedčení sa po vyučovaní pobral domov. Chvíľu vraj zostal vonku so svojimi kamarátmi a potom pokračoval v ceste k rodinnému domu, kde býva. Domov však prišiel zbitý, s pomliaždenou tvárou, začervenanou pokožkou na krku a bez školskej tašky. Rodičom a neskôr i vyšetrovateľovi rozpovedal príbeh o tom, ako pri ňom zastavilo auto. Mali z neho vystúpiť traja mladí muži vo veku 20 až 25 rokov. Šiestaka údajne oslovili a potom ho fyzicky napadli. Podľa chlapcovej verzie mu prehľadávali vrecká, pričom ho škrtili špagátom. Z vetrovky mu ukradli 20 korún a privlastnili si aj školskú tašku s učebnicami, kalkulačkou a vysvedčením.
Útočníkov chlapec nevedel popísať, ani auto, na ktorom sa mali doviesť. Neskôr vysvitlo, že ani nemohol, pretože si uvedený skutok vymyslel. "Spravil tak z obavy pred hnevom svojich rodičov, pretože na vysvedčení mal zlé známky. Prípad zinscenoval preto, aby zmiernil hnev svojich rodičov. Uviedol pred nimi, že ho prepadli neznámi páchatelia. Zranenia na tvári a na krku si v skutočnosti spôsobil sám. Školskú tašku ukryl do vodovodnej šachty v Jablovnove nad Turňou," uvádza sa v policajnej správe hovorcu OR PZ v Rožňave Petra Lenkeya.
Riaditeľa ZŠ v Jablonove nad Turňou Štefana Pogánya prekvapil výsledok vyšetrovania. Žiaka charakterizoval ako jedného z najlepších v triede. "Nikdy by som nepredpokladal, že niečo také spraví. Nepatrí do tej skupiny žiakov. V rodine má dobré zázemie, je slušne vychovaný, rodičia sú poriadni. Prvýkrát mal na vysvedčení dve trojky," povedal Š. Pogány. Otec maloletého chlapca, ktorý sa bál reakcie rodičov na polročné vysvedčenie, skonštatoval, že so synom sa doma o okolnostiach prípadu porozprávali a on svoj skutok oľutoval. Školák sa v porovnaní s minulým školským rokom v prospechu o niečo zhoršil. Kým vlani mal známky na rozhraní dvojky a trojky, učitelia sa priklonili k lepšej známke. Tentokrát sa tak nestalo.
"Rodičia maloletého podpisovali jeho žiacku knižku, vedeli, aké známky bude mať na vysvedčení. Chlapec zrejme napriek tomu spanikáril. Podobné prípady treba posudzovať vždy individuálne. S deťmi treba čím viac komunikovať, aby sa podobným situáciám predišlo. Niektorí školáci nezažívajú domáce násilie a predsa pociťujú isté komplexy a keď sa s istými vecami nevedia vyrovnať, reagujú po svojom," vysvetlila pracovníčka pre sociálnu prevenciu maloletých odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Rožňave Lívia Madáčová.
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.